Asamblistët po lënë Komunën për ulësen e deputetit

PUBLIKUAR

download
Një numër i konsiderueshëm i këshilltarëve komunalë do ta ndërrojnë ulësen me atë të deputetit në Kuvendin e Kosovës, raporton KTV.

Pagat dhe mëditjet e vogla që i marrin si asamblistë, pozita më me prestigj si ligjvënës në nivel qendror, janë disa nga faktorët që i bëjnë të zgjedhin ulësen e deputetit para asaj në nivel lokal.

Më së shumti këshilltarë komunalë që do ta braktisin këtë pozitë për atë të deputetit do të jenë në kryeqytet.

Sazan Ibrahimi nga Asociacioni i Komunave të Kosovës thotë se është e drejtë e secilit kandidat të zgjedh se ku dëshiron të japë kontributin, pasi siguron votat e nevojshme në secilin nivel qeverisës. Mirëpo, sipas tij, problem mbetet cilësia e dobët përfaqësuese që po vazhdon të kenë kuvendet komunale

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...