Vuçiq: Tre muaj pas nënshkrimit e kam kuptuar se Asociacioni nuk do të formohet

Presidenti Aleksandar Vuçiq thotë se tema e parë e bisedimeve me presidentin rus Vladimir Putin do të jetë Kosova.

Vizita e presidentit rus në Serbi është planifikuar për në 17 janar.

 

“Tema e parë është Kosova dhe marrëdhëniet tona dypalëshe, marrëdhëniet në rajon dhe në botë”, ka thënë Vuqiq për një emsion në Serbi, shkruan B92, transmeton Indeksonline.

 

Vuçiq tutje ka folur edhe për dialogun në Bruksel.

Ai ka thënë se tre muaj pas nënshkrimit e ka kuptuar se Asociacioni i Komunave Serbe nuk do të formohet.

“Tre muaj pas nënshkrimit, e kam kuptuar se Asociacioni i Komunave Serbe nuk do të formohet. Kjo ishte një gënjeshtër ndaj Serbisë, në mënyrë që Kosova të marr përkrahje për anëtarësim në organizata ndërkombëtare”, ka deklaruar Vuçiq./Indeksonline/