Vuçiq shpreson për kompromis me Prishtinën, por jo në 2018-tën

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Zyrtari i KFOR-it pyetet nga Specialja për uniformat që mbante UÇK-ja

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, po vazhdon edhe të mërkurën...

Moti sot i vranët e me diell

Sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të...

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka folur sot në Davos lidhur me kërkesën e Brukselit se para anëtarësimit në BE, Serbia duhet të zgjidhë çështjen e kufijve.

Ai ka thënë për Sputnik se e përkrah dialogun me Prishtinën dhe se shpreson për një zgjidhje kompromisi, por nuk ka shumë shpresa se kjo do të ndodhë deri në fund të vitit 2018, transmeton Indeksonline.

Vuçiq në pyetjen pse nuk dëshiron që serbët në Kosovë t’i ndihmojë me armë, është përgjigjur se për ata është më me shumë rëndësi që të kenë shkolla, çerdhe dhe ndihmë ekonomike, pra diçka nga e cila mund të jetojnë, kërkesë kjo që iu bë të shtunën derisa ishte për vizitë në Kosovë.

“Mendoj se njerëzit kanë pasur mjaft luftëra, e më duhet ta pranoj, këtë nuk po e dëgjoj nga pala tjetër, por e di se për serbët, për popullin serb, luftërat janë mjaft. Na duhen paqja dhe stabiliteti më shumë se çdo gjë tjetër”, ka thënë ai. /Indeksonline/

SHIKO MË SHUMË

Rama uron Ramazanin: Ushqeftë kjo ngjarje vjetore shpirtin e unitetit dhe përkushtimit ndaj tjetrit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka uruar besimtarët myslimanë për Ramazan. Ai përmes një postimi...

Tërmet në Shqipëri, epiqendra afër Vlorës

Para pak çasteve ka ndodhur një tërmet në Shqipëri, ku epiqendra u regjistrua 29...

Zelensky: Me Ramën diskutuam mundësinë e prodhimit të armëve të përbashkëta

Presidenti i Ukrainës që ndodhet në Tiranë në kuadër të Samitit për Ukrainën ka...