Video që tregon sesi ngrin fluska e sapunit në temperaturën -28°C

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Zyrtari i KFOR-it pyetet nga Specialja për uniformat që mbante UÇK-ja

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, po vazhdon edhe të mërkurën...

Moti sot i vranët e me diell

Sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të...

Një video e veçantë tregon procesin e ngrirjes së një fluske sapuni brenda 30 sekondash, kur ekspozohet në një mëngjes të ftohtë kanadez, ku temperatura zbret deri në -28°C.

Klipi i shkurtër tregon se si fluska nis të formojë kristale në formë yjesh në të gjithë sipërfaqen e saj.

Këto kristale zmadhohen, derisa fluska ngurtësohet krejtësisht, duke formuar diçka që duket si një planet i ngrirë.

SHIKO MË SHUMË

I riu nga Kroacia e shndërron autobusin e vjetër në ‘një klub nate’

Zhelimit Matiq nga Zagrebi, disa vite më parë bleu një autobus të vjetër të...

Çifti britanik heq dorë nga stili i vjetër i jetës për të jetuar në furgonin e tyre

Një çift që la stilin e vjetër të jetesës pasi ndiheshin të ‘mbytur’ nga...

Askush nuk e di se si u ndërtua kisha mbi këtë shtyllë prej guri 40 metra

Struktura misterioze shihet në legjendën lokale si një “shtyllë e jetës” dhe një “simbol...