Tajlanda dhe India me masa të rrepta kundër personave që shpërndajnë lajme të rreme për 1 prill, ata që publikojnë gjëra të tilla në kohën e pandemisë së coronavirusit do të burgosen deri në 5 vite

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Burri raporton zhdukjen e një gruaje në Shtime

Një grua është raportuar e zhdukur në Shtime. Rastin në polici e ka lajmëruar një...

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Vendet si India dhe Tajlanda kanë kërcënuar me burgim të gjithë ata, që me lajme të rreme do të mund të rrezikonin jetën e qytetarëve në kohën e pandemisë së coronavirusit.

Tajlanda dje ka bërë të ditur se autorët e shakave të 1 Prillit do të mund të dënoheshin deri në pesë vite burgim, kurse në Indi njësitë për siguri kibernetike kanë njoftuar se do të ndjekin penalisht secilin person që shpërndan lajme të rreme për 1 Prill, transmeton Telegrafi.

Edhe Google që dikur njihej për shakatë e 1 Prillit, sivjet ka hequr dorë nga kjo traditë për shkak të pandemisë së coronavirusit, që deri më sot ua ka marrë jetën 40 mijë personave në mbarë botën.

Megjithatë nuk dihet nëse ka pasur individë të caktuar në këto dy shtete, që kanë pasur sot guximin të publikojnë ndonjë lajm të rremë. /Telegrafi/

 

SHIKO MË SHUMË

I riu nga Kroacia e shndërron autobusin e vjetër në ‘një klub nate’

Zhelimit Matiq nga Zagrebi, disa vite më parë bleu një autobus të vjetër të...

Çifti britanik heq dorë nga stili i vjetër i jetës për të jetuar në furgonin e tyre

Një çift që la stilin e vjetër të jetesës pasi ndiheshin të ‘mbytur’ nga...

Askush nuk e di se si u ndërtua kisha mbi këtë shtyllë prej guri 40 metra

Struktura misterioze shihet në legjendën lokale si një “shtyllë e jetës” dhe një “simbol...