Rama paralajmëron nga SHBA: Shqiptarët i pret një dimër i vështirë

PUBLIKUAR

Kryeministri Edi Rama nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka folur për krizën energjetike që e pret Shqipërinë gjatë dimrit të cilin kreu i qeverisë e përkufizoi si “të vështirë por jo të frikshëm”.

Në një intervistë për emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se sfidat kryesore janë ajo e cmimeve dhe sasia e energjisë së disponueshme.

Rama u shpreh se qeveria ka disa skenarë, duke shprehur vendosmëri për mos rritje të çmimit të energjisë për familjet dhe bizneset e vogla.

Dimri do të jetë një sfidë e madhe për të gjithë dhe një bast i madh për diktatorin e kremlinit, Për shqiptarët dimri do të jetë i vështirë, por jo i frikshëm. Duam ta prekim pa kufizime dhe pa prekur familjarët apo biznesin. Dimri ka dhe një sfidën e rritjes së çmimeve. Me reshjet e ditëve të fundit kemi pak rikupreim përsa i përketë energjisë, gjithsesi nuk i kemi të gjitha sasitë që na duhen për nevojën e brendshme, jemi të detyruar të dalim në treg. Ne i kemi  një seri skenarësh dhe jemi të vendosur që të kemi një demimër pa kufizime”,-tha Rama. /Gazeta Express

LAJME TË TJERA

Amos eliminohet nga Big Brother Albania VIP 2

Është eliminuar nga shtëpia e Big Brother Albania VIP 2 Në këtë javë të...

Sa është e rrezikuar Kosova nga tërmetet, çfarë cilësie kanë ndërtimet?

Sizmologët mendojnë se Kosova bën pjesë në listën e vendeve me aktivitet sizmik relativisht...

Arta tepër joshëse me fotot e saj të fundit nga plazhi

Modelja dhe aktorja Arta Elezaj është shfaqur edhe sot me një set tepër të...

Kaq të bukur nuk e keni parë Era Istrefin

Këngëtarja Era Istrefi ka postuar një set fotografik Ajo duket se ka vendosur që të...

SHIKO MË SHUMË

E rëndë në Durrës, tentoi të shiste foshnjën e palindur ende për 5 mijë euro, arrestohet babai 27-vjeçar

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një 27-vjeçar, ndërsa ka proceduar një 25-vjeçare,...

Ekipet e kërkim-shpëtimit nga Shqipëria mbërrin në Turqi

Si Kosova ashtu edhe Shqipëria i ka dërguar ekipet e kërkim-shpëtimit në Turqi, për...

Tërmeti tragjik, Shqipëria nis drejt Turqisë, 53 personel mjekësor dhe specialistë të kërkim-shpëtimit

Pas tërmetit tragjik në Turqi që la mijëra viktima dhe të plagosur, qeveria shqiptare...