Pse macet e zeza nuk janë të preferuara: Gjersa në vendin tonë janë të lidhura me besëtytnitë, diku konsiderohen si hyjni

PUBLIKUAR

Janë të bukura, janë elegante, janë unike – janë mace të zeza! Edhe pse kanë një hijeshi të veçantë, ata rrallë bëhen kafshë shtëpiake të dikujt, sepse paragjykimet negative dhe besimet e errëta besohen në to. A e meritojnë? Këtu janë disa fakte në lidhje me macet e zeza.

Supersticioni i drejtuar kundër maceve shprehet në popullin tonë. Për një kohë të gjatë, ato shoqëroheshin me shtriga dhe fatkeqësi, dhe gjithashtu besohet se ato sjellin fat të keq për ata që kalojnë rrugën. Por siç thuhet thënia, “Çfarë do të thotë kur një mace e zezë kalon para teje? Kjo do të thotë që ajo ka shkuar diku”.

Ndryshe nga klima jonë, në disa pjesë të botës macja konsiderohet si një perëndi, një dhuratë ose një ndihmëse. Le të shohim se çfarë mendojnë kulturat e tjera për macet e zeza, transmeton Telegrafi.

Egjiptianët janë shumë të famshëm për dashurinë e tyre për macet. Ata ishin më shumë se kafshë shtëpiake për ta dhe madje kishin figurën e Bastet, të njohur si Goddess Cat.

Në mitologjinë greke, ekziston një besim se ato sjellin fatkeqësi, e cila lidhet me legjendën ku gruaja e Zeusit Hera dënoi dikë duke e kthyer atë në një mace të zezë.

Një mace e zezë është e mirëseardhur në Skoci! Besohet se nëse një mace e zezë shtrihet në pragun tuaj, dhe veçanërisht nëse kalon para saj, paratë do të vijnë në shtëpi, dhe kush nuk do ta dëshironte atë!

Fakte rreth maceve të zeza

Tani që jemi njohur me disa bindje, le të kthehemi te faktet.

– Macet e zeza në të vërtetë janë blu të errët – ka deri në 22 lloje të ndryshme të maceve të zeza dhe ato variojnë nga e zeza si qymyr, gri-e zezë deri në kafe-zi.

– Dita Botërore e Maceve të Zeza festohet më 17 Gusht.

– Ata janë të mirëpritur në anije – macet kanë qenë gjithmonë të dëshirueshme në anije sepse kapën minj, dhe marinarët veçanërisht i pëlqejnë ata të zinj sepse besojnë se kjo do t’u sjellë atyre lumturi

– Ata duken shkëlqyeshëm në foto – rregulloni ndriçimin siç duhet dhe maca juaj e zezë do të bëhet një model i vërtetë fotografie, transmeton Telegrafi.

– Femra është kryesore për transferimin e gjeneve – nëse macja është e zezë, të gjithë kotelet e saj do të jenë të zeza, dhe nëse macja është e zezë dhe nëna e kotele nuk është e zezë, kotelet e vegjël do të bëhen më të errët ose porcelani , por jo domosdoshmërisht e zezë.

Pse macet e zeza po adoptohen pak?


Duke pasur parasysh paragjykimet, legjendat dhe besimet popullore të përmendura tashmë, nuk është çudi që të gjithë, dhe veçanërisht populli ynë, janë paksa të kujdesshëm ndaj këtyre maceve me leshin më të errët. Sidoqoftë, shtrohet pyetja nëse kjo është e justifikuar.

Për shkak të ngjyrës së gëzofit, këto mace kanë përjetuar padrejtësi të ndryshme, tortura dhe fatkeqësi të ngjashme, të gjitha pa ndonjë arsye të vlefshme.

Këto janë macet më të zakonshme që ne adhurojmë, vetëm në një ngjyrë të ndryshme të leshit. Dhe nuk ka vend për asnjë bestytni. Shpresojmë që të mos i nënshtroheni pozicionit të shumicës dhe se përsëri do t’i jepni një shans bukuroshes së zezë, pavarësisht nëse vendosni të blini apo adoptoni. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Çifti britanik heq dorë nga stili i vjetër i jetës për të jetuar në furgonin e tyre

Një çift që la stilin e vjetër të jetesës pasi ndiheshin të ‘mbytur’ nga...

Askush nuk e di se si u ndërtua kisha mbi këtë shtyllë prej guri 40 metra

Struktura misterioze shihet në legjendën lokale si një “shtyllë e jetës” dhe një “simbol...

Fermeri iu vendos lopëve kufje VR, thotë se kjo ndikoi në rritjen e ‘prodhimit’ të qumështit

Një fermer turk po ia vendos lopëve kufjet e realitetit virtual (VR) për t’i...