Përurohet Pllaka Përkujtimore për atdhetarin Adem Gllavica

PUBLIKUAR

Kryetari i Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti bashkë me të birin e ardhetarit Adem Gllavica, Bardhyl Selimi në prezencë të qytetarëve dhe shumë mysafirëve sot në fshatin Gllavicë kanë shpalosur Pllakën Përkujtimore të atdhetarit, luftëtarit e Komandantit Suprem të Forcave Shqiptare të Rezistencës për shtet etnik, inxh Adem Selimi-Gllavica, njofton Komuna.

Kryetari Ahmeti ndër të tjera tha se sot ndihemi krenar që iniciativën për ngritjën e kësaj pllake dhe të parkut me emrin e atdhetarit e realizuam me sukses dhe i plotësuam dëshirën e djalit, Bardhylit, si dhe të gjithë bashkëvendasve të Adem Gllavicës. Emra të tillë janë simbol të rezistencës kombëtare që duhet përcjellur gjeneratë pas gjenerate.

I biri i Ademit, Bardhyli falënderoj Kryetari Ahmeti dhe këshillin organizativ për vendosjen e kësaj pllake në fshatin Gllavicë pikërishtë në 107 vjetorin e lindjes.

Poashtu sot u shënua 20 vjetori i shkollës profesionale edhe dita e shkollës “Adem Gllavica” në Lipjan me disa aktivitete kulturore.

Lavdi jetës dhe veprës të atdhetarit Adem Gllavica!

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Zjarri në Lipjan, një zjarrfikës pranon trajtim mjekësor (VIDEO)

Sot rreth orës 19:00, dy objekte dhe dy serra janë përfshirë nga flakët në...

Zjarri në Lipjan, kryetari i komunës tregon për dëmet e shkaktuara

Një zjarr i madh ka përfshirë Kooperativën Bujqësore të shkollës së mesme profesionale “Adem...

QKMF-ja në Lipjan bëhet edhe me dy autokombi për pacientët e hemodializes

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Lipjan, nga sot është pajisur me dy autokombi...