Një ditë pas ujdisë, veturat me targa ilegale qarkullojnë lirshëm në veri

PUBLIKUAR

Patrullimet në zonë i kanë të zakonshme. Të njëjtën gjë e bëjnë edhe ekipet EULEX-it, të cilët, që një kohë janë të stacionuar në këtë pjesë.

Për ta shtuar sigurinë, situata monitorohet edhe nga lartë.

Në pikën kufitare në Bërnjak që lidhë Kosovën me Serbinë, gjatë së enjtes, të gjitha veturat me targa ilegale po qarkullojnë normalisht.

Madje edhe pa frikën se mund të gjobiten.

Kjo pas një ujdie të arritur të mërkurën në Bruksel, ku palët ranë dakord që edhe Serbia të ndalojë lëshimin e targave me emërtimet e qyteteve të Kosovës.

Këtë marrëveshje, refuzojnë ta komentojnë qytetarët serbë.

Ndryshe nga ta, fqinjët jugor i patën disa fjalë.

Por a ka palë fituese në këtë marrëveshje dhe cila është ajo?

E përkundër arritjes së marrëveshjes, Spahiu jep disa parashikime.

Megjithatë, ende nuk ka një marrëveshje që do ndikonte në rikthimin në postet e tyre të zyrtarëve serbë, që janë dorëhequr në institucionet e vendit.

LAJME TË TJERA

Tri skuadra e kërkojnë De Vrij

Mbrojtësi i Interit, Stefan de Vrij, është duke e marrë në konsideratë një kontratë...

Një burrë ankohet se dikush i mori 5 vetura në autosallonin e tij dhe nuk i pagoi

Një burrë është ankuar se dikush i ka marrë 5 vetura në autosallonin e...

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

SHIKO MË SHUMË

Një burrë ankohet se dikush i mori 5 vetura në autosallonin e tij dhe nuk i pagoi

Një burrë është ankuar se dikush i ka marrë 5 vetura në autosallonin e...

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...