NASA kryen teste të uljes në Mars

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Moti sot: Me rrebeshe shiu dhe shkarkime rrufesh

Të enjten mbi Kosovë parashihet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale...

MPB: Serbia ka ndaluar 10 pjesëtarë të Policisë së Kosovës, pesë prej tyre i ka liruar

Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës, ka njoftuar se 10 pjesëtarë të Policisë...
images
Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, deklaroi se një eksperiment për testimin e teknologjisë për uljet e ardhshme në Mars ishte në pjesën më të madhe i suksesshëm. 

NASA ka dërguar në hapësirë një makineri në formën e pjatës. Makineria e quajtur ”Low Density Supersonic Decelerator” u lëshua nga një bazë ushtarake në Havai. Qëllimi ishte testimi i një unazë gome e mbushur me ajër dhe një parashutë, për të parë nëse ato mund ta ulin shpejtësinë gjatë rënies së anijes kozmike gjatë një uljeje eventuale në Mars. 

Të gjitha teknologjitë kanë funksionuar në mënyrë të përkryer, por parashuta dështoi që të hapet plotësisht dhe makineria ra në oqeanin Paqësor. Përkundër dështimit të parashutës, NASA tha se ishte e kënaqur me këtë test, i cili kushtoi 150 milionë dollarë.

SHIKO MË SHUMË

I riu nga Kroacia e shndërron autobusin e vjetër në ‘një klub nate’

Zhelimit Matiq nga Zagrebi, disa vite më parë bleu një autobus të vjetër të...

Çifti britanik heq dorë nga stili i vjetër i jetës për të jetuar në furgonin e tyre

Një çift që la stilin e vjetër të jetesës pasi ndiheshin të ‘mbytur’ nga...

Askush nuk e di se si u ndërtua kisha mbi këtë shtyllë prej guri 40 metra

Struktura misterioze shihet në legjendën lokale si një “shtyllë e jetës” dhe një “simbol...