Meta i kthehet politikës ditore, tregon se a do t’i bashkojë forcat me Sali Berishën

PUBLIKUAR

Pas përfundimit të Konventës së Partisë Lëvizja për Integrim, e cila nga sot do të quhet Partia e Lirisë, Ilir Meta tha se LSI-ja e ka kryer misionin e saj dhe se nga sot nis puna pa ndërprerje.

Sipas Metës konventa e ardhshme duhet të përmbyllet në dy muaj.

“Nga sot nis puna, çdo ditë pa ndërprerje sepse në dy muaj duhet të jetë përmbyllur konventa e ardhshme e cila do jetë jam i sigurt një mesazh i jashtëzakonshëm i shpërthimit të energjive më vitale të të rinjve, të intelektualëve në mbrojtje të dinjitetit të tyre, të familjeve të tyre dhe atdheut tonë”, u shpreh Meta.

Për sa i përket një takimi të mundshëm më kreun e Partisë Demokratike, Meta preferoi të mos i përgjigjej gazetarëve.

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi këtë të hënë Konventën e fundit Kombëtare të saj, pasi prej ditës së sotme kjo forcë politike do të quhet Partia e Lirisë.

Që në nisje të Konventës delegatët e pranishëm miratuan ndryshimet statutore që ishin ndryshimi i emrit dhe vulës së partisë si dhe emërimi i një grupi drejtues të kryesisë deri në momentin e zgjedhjeve të reja në parti.

Ishte ish-themeluesi i LSI, Ilir Meta, i cili bëri publik emrin e ri të forcës politike që do të quhet Partia e Lirisë.

Partia e re, do të drejtohet nga Ilir Meta deri në zgjedhjet q do të zhvillohen pas dy muajsh. Ndërkohë që zëvendës i tij është zgjedhur ish-diplomati Agim Nesho.

Ndërsa më herët kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, ka depozituar dorëheqjen si kryetare e LSI-së, për t’i hapur rrugë ndryshimit të emrit të partisë. /abcnews.al/

 

 

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Rama paralajmëron nga SHBA: Shqiptarët i pret një dimër i vështirë

Kryeministri Edi Rama nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka folur për krizën energjetike...

Vuçiq në New York: Sot pranova një tjetër tërheqje të njohjes së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq po qëndron në New York. Ai pretendon se gjatë ditës...

U qëllua 5 herë me pistoletë: Si u vra në lokal 19-vjeçari në Shkodër

Një 19-vjeçar mbeti i vrarë mbrëmjen e sotme në Shkodër, teksa krimi tronditi sërish...