Harrojini ngricat – ky truk i zgjuar shkrin akullin nga xhami i veturës “sa hap e mbyll sytë”

PUBLIKUAR

Harrojini ngricat e mëngjesit dhe gjysmë ore gjumë më pak sepse jashtë është temperatura nën zero, dhe dritaret në vetura janë të ngrira nën akull. Ky veprim jo vetëm që do t’ju sigurojë duart e ngrohta dhe gjumin më të gjatë, por gjithashtu do të keni dritare të pastra gjatë kohës që jeni duke vozitur. 

Megjithëse tashmë kemi shkruar për këtë “hile” për shkrirjen e xhamave të makinave, vendosëm t’i kushtojmë vëmendje përsëri, sepse shoferët kanë pasur shumë probleme me akullin në makinat e tyre ditët e fundit, transmeton Telegrafi.

Metoda e shkrirjes që gjetëm në internet supozohet se funksionon për një arsye të thjeshtë, dhe kjo është për shkak se të gjitha substancat e tretshme në ujë kanë një pikë ngrirjeje shumë më të ulët se uji, dhe lëngu i tillë nuk do të ngrijë kur spërkatet në xham, si për shembull, siç do të ndodhte me ujë të thjeshtë!

Kështu që, mos përdorni fare ujë të nxehtë për të shkrirë xhamin, pasi ka shumë të ngjarë që xhami të plasaritet për shkak të një ndryshimi shumë të madh në temperaturë.

Pra, gjithçka që ju duhet të bëni është të përzieni këto përbërës:

– 2/3 e alkoolit mjekësor (70%)
– 1/3 e ujit
– 1 lugë gjelle detergjent enësh

Dhe aplikoni lëngun e përzier në një sipërfaqe të akullt që do të shkrihet pothuajse menjëherë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Askush nuk e di se si u ndërtua kisha mbi këtë shtyllë prej guri 40 metra

Struktura misterioze shihet në legjendën lokale si një “shtyllë e jetës” dhe një “simbol...

Fermeri iu vendos lopëve kufje VR, thotë se kjo ndikoi në rritjen e ‘prodhimit’ të qumështit

Një fermer turk po ia vendos lopëve kufjet e realitetit virtual (VR) për t’i...

Burri që ka hundën më të madhe në botë

Një 71-vjeçar nga Turqia është njeriu me hundën më të madhe në botë. Bëhet fjalë...