Dëbora krijon probleme në veriun e Shqipërisë

PUBLIKUAR

Veriu i Shqipërisë është pushtuar jo vetëm nga reshjet e shiut por sidomos gjatë fundjavës ka pasur dhe ulje të temperaturave dhe shtim të reshjeve të dëborës.

Zona e Thethit, Valbonës, Pukës apo edhe të tjera përreth kanë pasur vështirësi me qarkullimin për shkak të trashësisë së dëborës.

Disa zona kanë mbetur pa energji elektrike dhe disa rrugë janë bllokuar nga dëbora.

Reshjet e dëborës kanë shkaktuar situatë më problematike në qarkun e Shkodrës. Aksi Bogë-Theth është i bllokuar te zona e orteqeve. Trashësia e dëborës ka arritur nga 80 centimetër demi n 1 metër, raporton Euronews Albania.

Orteqet kanë rënë edhe në fillim të qafës së Thorës dhe ndërhyrja me mjete kontraktore është e vështirë nëse nuk pushojnë reshjet pasi rrezikohen punëtorët. Ndërkohë aksi Hani Hotit-Tamarë nuk ka probleme dhe qarkullimi kryhet normal.

Edhe aksi Tamarë-Vermosh është i hapur por për qarkullim duhet që mjetet të kenë goma dimërore dhe përdorimi i zinxhirëve në segmente të pjerrëta. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

“Zëri i të vërtetave të dhimbshme të Kosovës”, Basha: Përjetë mirënjohës Ambasadorit Walker

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ke reaguar për pjesëmarrjen e tij në ceremoninë...

Sërish lëkundje tërmeti në Shqipëri, ku ishte epiqendra

Pas tërmetit të djeshëm me magnitudë 4,7 ballë me në qendër në Klos, vijojnë...

Edi Rama e quan fenomen unikal Dritan Abazoviqin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është shprehur i lumtur që ka marrë pjesë në...