Zvicra refuzon pranimin e emigrantëve nga Italia dhe Greqia

PUBLIKUAR

Qeveria e Zvicrës ka thënë se nuk do të pranojë më refugjatë nga Italia dhe Greqia si pjesë e programit të Bashkimit Evropian për shpërndarjen e emigrantëve.

Kështu ka bërë të ditur Sekretariati Zviceran i Migracionit.

Sipas “Sonntagd Blick”, përcjell Telegrafi, qeveria zvicerane tre vite më parë ka paralajmëruar se do të pranohen 1,500 emigrantë nga Italia dhe Greqia brenda planit të shpërndarjes së BE-së.

Anëtari i Komisionit Evropian përgjegjës për çështjet e migracionit, Dimitris Avramopoulos, i kërkoi qeverisë zvicerane në fund të vitit të kaluar të pranojë një numër shtesë të emigrantëve brenda kapacitetit të tyre, mirëpo qeveria zvicerane e hodhi poshtë kërkesën me arsyetimin se ka përmbushur kriteret e planit të alokimit.

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...