Zuckerberg: Meta ka zhvilluar kompjuterin më të shpejtë në botë me inteligjencë artificiale

PUBLIKUAR

Themeluesi i kompanisë Facebook, Mark Zuckerberg, ka njoftuar se Meta ka zhvilluar atë që ata besojnë të jetë super-kompjuteri më i shpejtë në botë me Inteligjencë Artificiale.

Madje Zuckerberg nuk hezitoi të zbulojë edhe emrin e kompjuterit – AI Reseach SuperCluster, transmeton Telegrafi.

Raportohet se kompjuteri është ndërtuar për nevoja të metaverse që kërkon energji enorme elektrike dhe kryen triliona operacione për sekondë.

Një shembull për këtë është se kompjuteri njeh qindra gjuhë, dhe për brenda sekondës mund të selektojë ato që i nevojiten ekipit për punë të caktuara. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

Nga sot, biletat e trafikut urban më shtrenjtë

Një biletë e rregullt autobusi, njëdrejtimëshe, do të ketë çmimin 50 centë, apo 10...

SHIKO MË SHUMË

Arrin iOS 16, tani mund ta provojnë përdoruesit

Apple muajin e kaluar në WWDC prezantoi iOS 16. Programerët prej atëherë e deri...

Vjedhja e kanaleve televizive, arrestohet pronari dhe punëtorët, priten arrestime tjera në Kosovë dhe jashtë

Pas arrestimit të një personi nga Policia e Kosovës për veprimtaritë ilegale të ofrimit...

Windows-it i nevojiten tetë orë qasje online, që në mënyrë të sigurtë dhe të suksesshme të azhurnohet

Janë publikuar detajet se çfarë nevojitet të bëhet me qëllim që azhurnimi të bëhet...