Zoox i Amazon teston robotaksin në rrugë publike me punonjës si pasagjerë

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Zyrtari i KFOR-it pyetet nga Specialja për uniformat që mbante UÇK-ja

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, po vazhdon edhe të mërkurën...

Moti sot i vranët e me diell

Sot do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të...

Njësia e automjeteve me vetë-drejtim e Amazon, Zoox, tha të hënën se ka testuar me sukses një robottaxi me punonjësit si pasagjerë në një rrugë publike në një lëvizje për ta afruar atë për shërbimin tregtar për publikun e gjerë.

Testi i 11 shkurtit, i kryer midis dy ndërtesave Zoox 1.6 kilometra larg njëra-tjetrës në selinë e saj në Foster City, Kaliforni, ishte pjesë e lançimit të një shërbimi transporti me punonjës pa kosto që do të ndihmojë gjithashtu kompaninë të përsosë teknologjinë e saj, transmeton Telegrafi.

“Vendosja e automjetit në (një) rrugë publike të hapur dhe vërtetimi i qasjes sonë ndaj të gjitha kërkesave të ndryshme, duke përfshirë rregullatorë, është një hap i madh dhe ne nuk do ta kishim bërë nëse brenda vendit nuk do të shikonim tashmë vijën e shikimit për të shkuar në treg”, tha shefi ekzekutiv Aicha Evans.

Evans nuk pranoi të sigurojë një afat kohor për lansimin e përgjithshëm komerciale, e cila do të ketë nevojë për leje shtesë nga qeveria. /Telegrafi/

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...