Zelenskyy për krizën ushqimore: Afrika po mbahet peng nga Rusia

PUBLIKUAR

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë të hënën se lufta me Rusinë do të krijojë mungesë ushqimi Afrikë.

Zelenskyy ka thënë se Afrika po “mbahet peng” nga ofensiva e Rusisë pasi frika e një krize ushqimore në kontinent rritet për shkak të bllokadës së Moskës ndaj porteve të Detit të Zi.

E kryediplomati i Bashkimit Evropian ka deklaruar se bllokada ruse përbën një “krim lufte”.

Trupat ukrainase kanë “humbur kontrollin” mbi fshatin Metolkine, pranë qytetit të sulmuar të Severodonetsk, sipas guvernatorit të Luhansk.

E portet e grurit të Ukrainës janë bllokuar. /Express

LAJME TË TJERA

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021, kjo është komuna më e prekur

Emigrimi i qytetarëve për në shtetet perëndimore, vit pas viti po vazhdon të rritet....

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

SHIKO MË SHUMË

Qindra njerëz të plagosur pas shembjes së tribunës në një garë me dema

Të paktën katër njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 300 të tjerë janë...

Vladimir Putin do të dalë për herë të parë jashtë Rusisë që nga fillimi i luftës

Vladimir Putin do të bëjë vizitën e parë jashtë Rusisë që prej fillimit të...

Zbardhet transkripti i bisedës telefonike mes Macronit e Putinit, 4 ditë para pushtimit rus të Ukrainës

Pak ditë para sulmit rus në Ukrainë, tensioni mes Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron...