Zelensky: Ukraina ka ‘mbështetje të fuqishme’ për anëtarësimin në BE

PUBLIKUAR

Presidenti Volodymyr Zelensky përshëndeti një “hap të madh përpara” në përpjekjen e Ukrainës për t’u bashkuar me BE.

Ai tha se vendi i tij ka mbështetje “të fuqishme” nga Franca, Gjermania, Italia dhe Rumania për aplikimin, transmeton Klankosova.tv.

Komentet e Zelenskyt erdhën pasi ai u takua të enjten me presidentin Emmanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz, kryeministrin italian Mario Draghi dhe presidentin rumun Klaus Iohannis.

“Ishte e rëndësishme për mua të dëgjoja një tjetër gjë thelbësore nga liderët, ata pajtohen që fundi i luftës në Ukrainë dhe paqja duhet të përcaktohen saktësisht siç i sheh Ukraina. Ashtu siç i shohin njerëzit tanë”.

LAJME TË TJERA

Gjendet i vdekur një 42-vjeçar në Istog

Një 42-vjeçar është gjetur pa shenja jete në fshatin Dobrushë të Istogut. Lajmin për...

Rritja alarmante e rasteve me Covid-19, Instituti del me një apel për qytetarët

Pas rritjes alarmante të rasteve me Covid-19 në Kosovë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

MASHTI distancohet nga përzgjedhja e anëtarëve të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, ka deklaruar se ministria që drejton...

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

SHIKO MË SHUMË

Qindra njerëz të plagosur pas shembjes së tribunës në një garë me dema

Të paktën katër njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 300 të tjerë janë...

Vladimir Putin do të dalë për herë të parë jashtë Rusisë që nga fillimi i luftës

Vladimir Putin do të bëjë vizitën e parë jashtë Rusisë që prej fillimit të...

Zbardhet transkripti i bisedës telefonike mes Macronit e Putinit, 4 ditë para pushtimit rus të Ukrainës

Pak ditë para sulmit rus në Ukrainë, tensioni mes Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron...