Zelensky: Ukraina do t’i rrisë eksportet e rrymës në BE derisa Rusia shkurton furnizimet me gaz

PUBLIKUAR

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se vendi i tij do të rrisë eksportin e energjisë elektrike në Bashkimin Evropian dhe do të synojë të bëhet një nga garantuesit e sigurisë energjetike evropiane, derisa Rusia shkurton furnizimet me gaz në bllok.

“Ne po përgatitemi të rrisim eksportet tona të energjisë elektrike për konsumatorët në Bashkimin Evropian”, tha Zelensky më 27 korrik në fjalimin e tij të mbrëmjes drejtuar kombit.

Eksportet jo vetëm që do t’i lejojnë Ukrainës që të rrisë të ardhurat e saj, por gjithashtu do t’i ndihmojnë partnerët e saj që t’i rezistojnë presionit rus të energjisë, tha ai.

Rrjeti elektrik i Ukrainës është lidhur me rrjetin evropian në mes të marsit – gjë që ka mundësuar vazhdimin e furnizimeve, pavarësisht pushtimit rus.

Ukraina filloi eksportin e energjisë elektrike në BE nëpërmes Rumanisë në fillim të korrikut.

Rregullatori i Energjisë i Gjermanisë tha më herët se gjigandi shtetëror rus i energjisë, Gazprom, shkurtoi dërgesat e gazit në Evropë përmes tubacionit Rrjedha Veriore 1, në rreth 20 për qind të kapacitetit siç pritej më 27 korrik.

Tubacioni Rrjedha e Veriut 1 është 1.200 kilometra i gjatë dhe shtrihet nën Detin Baltik, nga bregdeti rus pranë Shën Petersburgut deri në Gjermaninë verilindore./REL/

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Ukraina thotë se nga shtatori mund të eksportojnë 3 milionë tonë drithëra

Ukraina mund të eksportojë 3 milion tonë drithëra nga portet e saj në shtator...

Kinë-Tajvan: Çfarë mësuam nga stërvitjet e Pekinit rreth ishullit

Vizita e politikanes amerikane Nancy Pelosi ka shkaktuar tensione të reja midis Tajvanit të...

Forcat ukrainase akuzohen se po i rrezikojnë civilët, Kuleba reagon i zemëruar

Organizata Amnesty International akuzoi forcat e ushtrisë ukrainase se janë duke vendosur në rrezik...