Zelensky: Situata është e komplikuar gjatë gjithë vijës së frontit, ka sulme çdo ditë

PUBLIKUAR

Mes luftimeve të ashpra në pjesë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se situata është e komplikuar përgjatë gjithë vijës së frontit.

Në fjalimin e tij të përnatshëm, Zelensky tha se betejat e ashpra pozicionale vazhdojnë në disa zona dhe situata është veçanërisht e vështirë në rajonin e Donetskut.

“Aktiviteti i pushtuesve atje mbetet në një nivel jashtëzakonisht të lartë – dhjetëra sulme çdo ditë”, tha Zelensky.

Ai shtoi se forcat ruse po pësojnë humbje jashtëzakonisht të mëdha, por rendi i tyre nuk ka ndryshuar, për të arritur kufijtë administrativë të rajonit të Donetskut.

“Ne nuk dorëzojmë asnjë centimetër të tokës tonë atje. Dhe falënderoj të gjithë heronjtë tanë që mbajnë pozicione në Donbas”, tha ai.

Në rajonin jugor të Khersonit, Zelensky tha se njësitë ukrainase po vepronin me kujdes, tërësisht dhe në interes të çlirimit të të gjithë territorit ukrainas.

“Ne jemi duke forcuar pozicionet tona, duke thyer logjistikën ruse, duke shkatërruar vazhdimisht potencialin e pushtuesve për të mbajtur jugun e vendit tonë”, vuri në dukje Zelensky.

Zelensky tha se puna vazhdoi për të rivendosur jetën normale në zonat e çliruara. Në dy rrethe të rajonit të Kharkiv-it, tha ai, më shumë se një mijë familjeve u është rikthyer furnizimi me gaz dhe energji elektrike. Në të gjithë vendin, punimet për riparimin e objekteve energjetike vazhduan. /abcnews.al

LAJME TË TJERA

Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se...

Arrestohen dy persona në Prishtinë, vodhën barna në depon e Ministrisë së Shëndetësisë

Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka bërë të ditur se ka ndodhur...

Nenad Rashiq emërohet ministër për Komunitete dhe Kthim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar sot, Nenad Rashiqin, ministër për Komunitete dhe...

Shkuan për të deponuar në bankë, iu vidhen paratë nga dy persona të maskuar

Një punëtore përgjegjëse për deponimin e parave në një kompani në Graçanicë, ka raportuar...

SHIKO MË SHUMË

Blinken telefonon homologun polak, i ofron mbështetjen e plotë të ShBA-së

Sekretari i Shtetit ,Antony Blinken, e ka telefonuar sot ministrin e Jashtëm të Polonisë,...

Pas rënies së raketave ruse në Poloni, reagon Zelensky: Sulmet e tyre nuk do të kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një...

Reagon për herë të parë Rusia pas raportimeve për sulme në Poloni

Pas raportimeve për sulme në territorin e NATO-s, në Poloni, ka reguar Ministria ruse...