Zelensky shkarkon një tjetër anëtar të lartë të forcave të sigurisë

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

Burri raporton zhdukjen e një gruaje në Shtime

Një grua është raportuar e zhdukur në Shtime. Rastin në polici e ka lajmëruar një...

Gjobë ndaj shoferit që drejtoi automjetin pa regjistrim që nga viti 2020

Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin...

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka lëshuar ​​një dekret për shkarkimin e një anëtari të lartë të forcave të sigurisë të shtunën mbrëma. Ky veprim vjen si shtesë e dhjetëra largimeve të zyrtarëve si pjesë e një përpjekjeje të Kievit për të goditur korrupsionin brenda qeverisë.

Më konkretisht, Zelensky liroi nga detyrat e tij Ruslan Djuba, zëvendës komandant i Gardës Kombëtare, pa sqaruar arsyet e vendimit të tij.

Për më tepër, presidenti ukrainas tregoi në mesazhin e tij të përditshëm, të natës se ai u takua me zyrtarë të sektorit të mbrojtjes dhe forcave të zbatimit të ligjit për të diskutuar mënyrat për të mbrojtur institucionet nga ato që ai i përshkroi si përpjekje të huaja dhe të brendshme për të ulur efektivitetin e tyre.

Duke iu referuar dëbimeve, Zelensky tha: “I gjithë ky aktivitet nuk ka të bëjë vetëm me incidente specifike apo procedura penale, shteti do të vazhdojë të modernizojë institucionet e veta. Duhet të sigurohet pastërtia e projektit shtetëror të infrastrukturës”./abcnews.al

SHIKO MË SHUMË

Zbulohet se sa do të jetë “kostoja ditore” nga shembja e urës në Baltimore

Shembja e urës Francis Scott Key në Baltimore pasi u godit nga një anije...

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll

Sipas informacioneve në faqen e Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), një...

Reshjet e mëdha të borës pengojnë udhëtimet në Gjermani, Zvicër dhe Austri, qindra fluturime janë shtyrë ose anuluar

Reshjet e dendura të borës kanë ndikuar në ndërprerjen e udhëtimeve në Gjermaninë jugore...