​Zelensky: Nesër nis një javë historike

PUBLIKUAR

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky përmes një video-mesazhi i është drejtuar sot pasdite popullit të vendit të tij.

Ai javën e ardhshme e ka quajtur historike që nga shpallja e pavarësisë së Ukrainës, pasi pritet dhënia e statusit të vendit kandidat për anëtarësim në Bashkim Evropian.

“Nesër nis një javë historike. Një nga më të rëndësishmet e të gjitha kohërave që nga viti 1991. Javën që do të dëgjojmë përgjigjen nga BE mbi statusin e kandidatit për Ukrainën. Dhe në një javë të tillë duhet të prisni që Rusia të intensifikojë aktivitetet armiqësore. Është me qëllim – për shfaqje. Dhe jo vetëm kundër Ukrainës, por edhe kundër Evropës. Duke u përgatitur për të shkuar. Paralajmërim për partnerët. Dhe faleminderit të gjithëve, forca e të cilëve sot është fitorja jonë nesër”, ka thënë ndër tjera Zelensky.

LAJME TË TJERA

Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruan marrëveshje për pranimin e 25 tonë hurmave nga Arabia

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka pritur në takim ambasadorin e...

Mbappe bëhet shkak i largimit të Neymarit nga PSG-ja?

Nuk ka paqe në shtëpinë e Paris Saint-Germainit. Pas vazhdimit të kontratës së Kylian Mbappes...

177 raste pozitive me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë...

KDI: 54 për qind e kosovarëve mendojnë se Asociacioni i Komunave me shumicë serbe e cënon sovranitetin

54 për qind e qytetarëve në Kosovë mendojnë se Asociacioni i Komunave me shumicë...

SHIKO MË SHUMË

Qindra njerëz të plagosur pas shembjes së tribunës në një garë me dema

Të paktën katër njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 300 të tjerë janë...

Vladimir Putin do të dalë për herë të parë jashtë Rusisë që nga fillimi i luftës

Vladimir Putin do të bëjë vizitën e parë jashtë Rusisë që prej fillimit të...

Zbardhet transkripti i bisedës telefonike mes Macronit e Putinit, 4 ditë para pushtimit rus të Ukrainës

Pak ditë para sulmit rus në Ukrainë, tensioni mes Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron...