Zelensky: Miliona njerëz do të vdesin urie nëse Rusia nuk zhbllokon grurin

PUBLIKUAR

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëron se miliona njerëz në mbarë botën mund të vdesin nga uria, nëse Rusia nuk e lejon Ukrainën të eksportojë grurë nga portet e saj.

“Ne nuk mund të eksportojmë grurë, misër, vaj vegjetal dhe produkte të tjera që kanë luajtur një rol stabilizues në tregun global”, tha Zelensky në një fjalim video të regjistruar në Gala 100 Time, siç raportohet nga CNN.

“Kjo do të thotë se, për fat të keq, dhjetëra vende mund të përballen me mungesë fizike të ushqimit. Miliona njerëz mund të vdesin nga uria nëse bllokada ruse e Detit të Zi vazhdon”, tha presidenti ukrainas.

Udhëheqësit globalë kanë dënuar bllokadën nga forcat ruse në portet kryesore në Ukrainë, duke përfshirë Mariupolin në Detin e Azov dhe Odesan në Detin e Zi, që ka lënë më shumë se 20 milionë tonë drithë të bllokuar brenda vendit. Marina e Ukrainës tha të hënën se rreth 30 anije dhe nëndetëse ruse vazhduan bllokadën e transportit civil në Detin e Zi. /a2cnn

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Ukraina thotë se nga shtatori mund të eksportojnë 3 milionë tonë drithëra

Ukraina mund të eksportojë 3 milion tonë drithëra nga portet e saj në shtator...

Kinë-Tajvan: Çfarë mësuam nga stërvitjet e Pekinit rreth ishullit

Vizita e politikanes amerikane Nancy Pelosi ka shkaktuar tensione të reja midis Tajvanit të...

Forcat ukrainase akuzohen se po i rrezikojnë civilët, Kuleba reagon i zemëruar

Organizata Amnesty International akuzoi forcat e ushtrisë ukrainase se janë duke vendosur në rrezik...