Zelensky: Anëtarësimi i Ukrainës në BE nuk duhet të zgjasë me vite

PUBLIKUAR

Volodymyr Zelensky ka thënë se anëtarësimi i Ukrainës në BE duhet të ndodhë shpejt dhe “nuk duhet të zgjasë me vite”.

Presidenti ukrainas i bëri komentet e tij teksa nënshkroi një deklaratë të përbashkët që sinjalizon unitetin e degëve të qeverisë së vendit për të kërkuar anëtarësimin në BE.

Procesi i anëtarësimit zakonisht zgjat me vite, sepse vendet duhet të përmbushin kushtet ekonomike dhe politike.

Zelensky shkroi në Telegram: “Sot, ne po nënshkruajmë një deklaratë të përbashkët, e cila është një sinjal i unitetit të të gjitha degëve të qeverisë dhe dëshmi e vendosmërisë sonë për të arritur qëllimin strategjik të Ukrainës, përkatësisht: Anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian. Dhe nënshkrimi i kësaj deklarate duhet të nënkuptojë njësoj si nënshkrimin e kërkesës për hyrje – në ditën e pestë të luftës. Kemi 115 ditë që shkojmë drejt kandidimit. Dhe rruga jonë drejt anëtarësimit nuk duhet të zgjasë me vite, dekada. Ne duhet ta kalojmë këtë rrugë shpejt. Sa është e mundur varet nga ne. Ne duhet të bëjmë pjesën tonë të punës në mënyrë ideale për t’u mundësuar miqve tanë në Bashkimin Evropian që të marrin një vendim tjetër historik për ne po aq shpejt, në të njëjtën mënyrë të konsoliduar”, tha ai, transmeton Klankosova.tv.

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...