Zagato prezanton kabrioletin e rrallë me motor të Maseratit

PUBLIKUAR

Maserati disa ditë më parë prezantoi kabrioletin e bukur MC20 Cielo me motor Nettuno V6, por ata që preferojnë atë të Maseratit në retro karrocerinë mund t’i gëzohen kompanisë italiane Zagato që ka zgjidhje për këtë.

Modeli zyrtarisht quhet Mostro Barchetta Zagato Powered by Maserati, dhe është një kabriolet elegant që vjen pasi coupe u prezantua në eventin Villa d’Este në vitin 2015, transmeton Telegrafi.

Modeli i ri i Zagato prezanton vazhdimin e bashkëpunimit me Maserati që filloi qysh në vitin 1931. Mostro Barchetta Zagato është një veturë mbresëlënëse e inspiruar në Maseratin 450S i prodhuar në vitin 1957.

Sikurse versioni origjinal 450S, kabrioleti i ri ka linja më agresive. Xhami i përparmë dhe fellnet prej 19-inç e bëjnë veturën të duket edhe më tërheqëse.

Blerësit mund të zgjedhin mes dy motorëve të Maserati, e ata janë 4.2 litra V8 dhe 3 litërshi twin-turbo V6. Motori V8 prodhon 414 kuaj-fuqi e ai V6 më pak.

Mostro Barchetta Zagato peshon 1.200 kilogramë dhe ka një shasi karboni MonoCell. Fuqia motorike bartet në të katër rrotat, falë ndërruesit manual me gjashtë shpejtësi. Zagato do të prodhojë vetëm pesë vetura të tilla që do të personalizohen, derisa çmimi nuk është zbuluar akoma. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Gjashtë arsye se përse njerëzit inteligjentë nuk mund të jenë të lumtur

Personat me një nivel të lartë të inteligjencës mund të jenë më të suksesshëm...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...