Vrasja e gruas shtatzënë, Haxhiu: Në momentin që verifikohet se cila hallkë institucionale ka dështuar do të ketë dorëheqje ose shkarkim

PUBLIKUAR

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu pas mbledhjes së Grupit të ngushtë ndërministror theksoi se do të ketë dorëheqje dhe shkarkim në momentin që do të verifikohet cila hallkë institucionale ka dështuar

Haxhiu në një paraqitje para gazetarëve theksoi se rasti i mbrëmshëm, i vrasjes së gruas shtatzënë tregon sa i shprehur është femicidi.

“Me urgjencë kemi mbledhur Grupin ndërministror. Sipas informacioneve nga policia viktima kishte raportuar në korrik për dhunë psiqike dhe fizike dhe prokuroria personin e dyshuar e kishte liruar në procedurë të rregullt. Papërgjegjësi institucionale dhe e prokurorit të rastit”, tha ajo, raporton Telegrafi.

Ministrja tha më tej se sikur Prokuroria të ishte në krye të detyrës rasti mund të ishte parandaluar. Ajo tha se informacionet tjera nuk mund t’i ndajë për shkak të hetimeve.

“Do të duhej të kishin më shumë ndërgjegje edhe morale, njerëzore e profesionale. Nuk kam koment për veprimet e tyre”, tha ajo.

“Në momentin që do të verifikohet dështimi institucional, hallka që dështuar personi përgjegjës do të jap dorëheqje. Ju garantoj nëse shohim që ka dështu dikush do të ketë dorëheqje e shkarkim, por keni parasysh dorëheqje e shkarkimet janë kërkuar edhe në rastet e kaluara kur kanë dështuar prokuroria por asnjë dorëheqje, asnjë shkarkim dhe këto raste, mosveprimet, neglizhenca po i inkurajon vrasësit, kriminelët”, tha ajo.

“Reforma në drejtësisë pritet të votohet në Kuvend… Jam e bindur që në momentin kur e kemi reformën në drejtësi nuk do të ketë prokuror e gjyqtar që nuk do t’i kryejnë detyrat”, tha ajo.

Ministrja e Drejtësisë bëri të ditur edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla do të kërkoj nga Inspektorati të verifikojë edhe veprimet e Policisë pasi viktima ka pasur urdhër mbrojtës. /Telegrafi/

 

 

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Osmani uron presidentin e ri çek: Mezi pres të punojmë së bashku

Presidentja Vjosa Osmani ka uruar homologun e saj të ri çek, Petr Pavel, i...