Volkswagen ID. Buzz shpallet vetura elektrike e vitit nga Top Gear

PUBLIKUAR

Volkswagen ID. Buzz është shpallur si vetura e vitit elektrike nga Top Gear Electric Awards 2022.

Anëtarët e jurisë kanë lavdëruar dizajnin e ID. Buzz që është inspiruar nga Volkswagen T1, transmeton Telegrafi.

Karakteristikat në vozitje dhe materialet e përdorura për prodhim, janë theksuar si ndër faktorët kryesor në përzgjedhje.

Redaktorët e Top Gear ishin të impresionuar me hapësirën brenda ID. Buzz, në veçanti me hapësirën në bagazh që është dy herë më i madh se çfarëdo veture SUV.

Ollie Marriage nga departamenti për testimin e veturave në Top Gear, tha se njerëzit që shtiren se bëjnë jetë aktive vozitin SUV, e ata që vërtetë bëjnë jetë aktiv vozitin Buzz.

Buzz është modeli i parë plotësisht elektrik Volkswagen. Është prodhuar në platformën modulare elektrike (MEB). ID. Buzz nga themelet dhe pa kompromis është prodhuar si veturë elektrike.

Pas prezantimit zyrtar është premtuar se do të vjen në treg me variantin me pesë ulëse dhe në variantin ID. Buzz Cargo. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Dafina “mendon shumë”

Këngëtarja Dafina Zeqiri është shfaqur sonte në  Instagram me disa fotografi, por ajo që...

Afërdita Dreshaj shfaq linjat trupore nga fitnesi

Modelja dhe këngëtarja, Afërdita Dreshaj ka disa kohë që nuk është aktive me ndonjë...

Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e...

Specialja me hetime sekrete për rrjedhjen e dokumenteve të tyre

Dhomat e Specializuara i kanë shpallur fajtor ish-udhëheqësit e OVL e UÇK-së, Hysni Gucatin...

SHIKO MË SHUMË

Nissan mund të hapë një fabrikë të re në SHBA – për prodhimin e automjeteve elektrike

Prodhuesit e automjeteve kanë qenë në një hap të shpejtë të ndërtimit të fabrikave...

‘Rivali më serioz’ i Tesla-s vjen në Evropë – çmimi, duke filluar nga 218,000 euro

LUCID AIR, një makinë elektrike e avancuar teknologjikisht, por edhe një nga sedanët më...

Honda “kapet” duke testuar dhe duke bërë fotografi të Civic Type R 2023 në Nürburgring të Gjermanisë

Nuk është befasi të shohësh një makinë duke u testuar në Nurburgring të Gjermanisë...