Volkswagen fillon prodhimin e modelit ID.4 në SHBA, premton vetura elektrike më të lira

PUBLIKUAR

SUV-i crossover elektrik i Volkswagen, ID.4 tani po ndërtohet në fabrikën e automjeteve të auto-prodhuesit gjerman në Chattanooga, Tennesse. Është EV-ja e parë e kompanisë që prodhohet në SHBA dhe sinjalizon se një version me çmim më të lirë i ID.4 është në horizont.

VW thotë se planifikon të rrisë prodhimin në objektin e saj në Chattanooga në 7,000 automjete në muaj “më vonë këtë vit”, me synimin për të edhe më shumë automjete në muaj në vitin 2023. Dërgesat e para për klientët priten në tetor të vitit 2022, transmeton Telegrafi.

Modeli ID.4 është EV-ja më e popullarizuar i VW-s, që ka dorëzuar 190 mijë automjete për klientët në mbarë botën që ka lansimi i tij në vitin 2021. CEO i VW, Herbert Diess, i cili do të largohet në shtator, tha në maj 2022 se kompania ka “i ka shitur të gjitha automjetet elektrike në Evropë dhe në SHBA” për këtë vit.

VW tha se fillimi i prodhimit të ID.4 në Chattanooga duhet të ndihmojë në problemet e furnizimit të saj. Kompania ka “një numër të madh të rezervuar për modelin ID.4 aktualisht dhe montimi i lokalizuar duhet të na ndihmojë për të përmbushur këto porosi”, tha një zëdhënës.

Çmimi është një tjetër arsye pse ky lajm është i rëndësishëm. Kur ID.4 u prezantua për herë të parë në vitin 2020, modeli bazë ID.4 ishte vendosur të fillonte nga 40,000 dollarë, që më vonë u rrit në 41,230 dollarë. Kompania tha se donte që modelet ID.4 të prodhuara në SHBA të fillonin nga 35,000 dollarë – ose 27,500 dollarë përfshirë taksat. Megjithatë, ende nuk dihet saktë; Zëdhënësi i VW tha se çmimi do të shpallet së shpejti. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Aehra zbulon detaje për SUV-in me dyer fluture

Aehra është një prodhues i ri i automjeteve elektrike me seli në Milano, Itali...

Lamborghini Huracan Sterrato “i kapur” nga kamerat me një kamuflazh lara-lara rreth trupit të tij

Lamborghini është duke punuar në të paktën një version të fundit përfundimtar të Huracan...

Debuton Renault Trafic i ri tërësisht elektrik me rreze të vozitjes deri 240 km

Renault prezantoi shtesën më të fundit elektrike në flotën e saj tregtare në Ekspozitën...