Veturat më hidrogjen çdo herë e më të kërkuara, Hyperion XP-1 me 2.000 kuaj-fuqi – me një rezervuar mund të përshkojë 1.600 kilometra

PUBLIKUAR

Ju kujtohet Hyperion XP-1, vetura me hidrogjen që pushtoi ballinat e gazetave në gusht të vitit 2020, falë specifikave mbresëlënëse?

Pra, modeli i parë i start-upit nga Kalifornia ka pasur debutimin në panairin e veturave në Los Angeles, dhe akoma duket sikur është prodhuar nga një kompani “jashtëtokësorësh”, transmeton Telegrafi.

Hyperion XP-1, është akoma në formën e prototipit dhe nuk ka ndryshime stilistike në krahasim me renderët që i kemi parë dy vite më parë.

Në fakt tani duket edhe më i çuditshëm, me proporcione jokonvencionale dhe linjat në stilin e Bugatti. Kjo veturë ka një rreze veprimi prej 1.635 kilometra me një rezervuar të mbushur plotë.

Sistemi i lëvizjes përfshin qelizat e karburantit me hidrogjen, superkondensatorë në vend të baterive, një ndërrues me tre shpejtësi dhe katër motorë elektrikë që bartin fuqinë në të katër rrotat.

Fuqia e kombinuar i ndihmon të prodhojë mbi 2 mijë kuaj-fuqi, që i mundëson që shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë ta arrijë për 2.2 sekonda, kurse shpejtësinë maksimale e ka të kufizuar në 356. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ngacmohet seksualisht një femër në Lipjan, arrestohet një person

Policia Kosovës ka njoftuar se viktima e mitur femër kosovare ka raportuar se në...

Keni probleme me kujtesën? S’ka problem, vetëm bëni seks!

Nëse femrave u duhet një arsye tjetër për të bërë më shumë seks, një...

Pacolli i interesuar për blerjen e Man Utd, këshilltari i tij thotë “Pse jo”

Të mërkurën mbrëma, mediumi anglez “Football Transfers” raportoi se politikani dhe biznesmeni kosovar, Behgjet...

SHBA me moral të lartë: Me mendjen tonë jemi këtu deri më 19 dhjetor

Ata kanë mentalitet për të shkuar deri në finale Një vend në 1/8-ën e finales...

SHIKO MË SHUMË

Jeep kërkon ndihmë nga njerëzit për ta emëruar makinën Wagoneer S – personit që i zgjidhet ideja do t’i jepet shpërblimi i madh

Jeep ka rrugës një Wagoneer elektrik. Kompania e prezantoi modelin dhe disa të tjerë...

Në Itali prezantohet SUV-i elektrik Aehra, do të jetë i disponueshëm edhe si limuzinë

Segmenti i SUV-ve premium është mbushur me rivalë, e një prej lojtarëve të rinj...

Nissan ndalon marrjen e porosive për Sakura për shkak të kohëve të mëdha të pritjes

Vetura elektrike e Nissan, Sakura Kei, me sa duket po ecën shumë mirë –...