Ukraina u tall me ‘Ditën e Fitores’ të Rusisë duke mbajtur një ‘paradë’ të tankeve ruse të kapura

PUBLIKUAR

Qeveria e Ukrainës u tall me kremtimin e Rusisë për “Ditën e Fitores” duke mbajtur atë që ajo tha se ishte një “paradë” tankesh që forcat ukrainase kapën nga trupat ruse në mes të luftës së Moskës me shtetin e Evropës Lindore.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes tha në një postim në Twitter të mërkurën se Brigada e 93-të e Mekanizuar e Ushtrisë Ukrainase “ka mbajtur një paradë me tanke trofe ruse, duke prishur festën për pushtuesit”, duke iu referuar Ditës së Fitores.

“Ndoshta agresorët mendojnë se duke armatosur ushtrinë e Ukrainës me trofe ruse, do të ndikojë në kthesën e armatimit të stilit të NATO-s? Plan i ri i zgjuar,” u tall në Twitter Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Dita vjetore e Fitores e Rusisë, e mbajtur më 9 maj, përkujton fitoren e Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Çdo vit, Rusia e shënon rastin me një paradë madhështore ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës.

Këtë vit, fjalimi i Presidentit rus Vladimir Putin për Ditën e Fitores kaloi pa asnjë përmendje të drejtpërdrejtë të Ukrainës ose një shpallje të luftës gjithëpërfshirëse, pavarësisht paralajmërimeve të zyrtarëve perëndimorë se Putini mund të përshkallëzojë konfliktin rreth festës.

Në fjalimin e tij, Putin sulmoi zgjerimin e NATO-s, akuzoi SHBA-në për agresion dhe i quajti Ukrainën dhe liderët e saj nazistë – pretendime që ai i përdorte më parë për të justifikuar pushtimin rus të Ukrainës.

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...