U nënshkrua memorandum bashkëpunimi për zbatimin e projektit INTEGRA

PUBLIKUAR

Nënkryetari i Komunës së Lipjanit, Diamant Bytyqi sot ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me Valentin Hoxha, drejtor i Fondacionit për Zhvillim të Qëndrueshëm Ekonomik – PREDA Plus për implementimin e projektit “INTEGRA-Nxitja e riintegrimit të qëndrueshëm lokal të grave, të rinjve dhe njerëzve të cenueshëm lokal në Kosovë”, njofton Komuna e Lipjanit.

Qëllimi i këtij Memorandum është që të sigurojë një kornizë bashkëpunimi ndërmjet palëve për zbatim sa më të suksesshëm të projektit, do të mbështeten të kthyerit dhe popullsia që konsiderohet e cenueshme, për një fillim të ri në vendin e tyre, duke ju mundësuar kështu, që përmes ngritjes së kapaciteteve punësimit dhe vetëpunësimit, do t’ju mundësoj atyre të gjenerojnë të ardhura për familjet e tyre dhe të ndërtojnë jetën e tyre në Kosovë.

Financimi i Projektit bëhet nga Ministria Gjermane për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik, ndërsa realizohet përmes Preda Plus dhe WEntrepreneur dhe mbështetet nga ASB.

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

Mbahet takimi i parë i Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), për vitin 2023

Kryesuar nga nënkryetari i Komunës së Lipjanit, z. Diamant Bytyqi, sot Këshilli Komunal për...

Vetura e policisë fundoset në ujë, intervenon shpejt FSK-ja (Video)

Një veturë zyrtare e Policisë së Kosovës është fundosur në ujë afër Lipjanit, raporton...

Komuna e Lipjanit pas arrestimit të nëntë zyrtarëve komunalë: Kontratat për stadiumin në Magure janë publike

Komuna e Lipjanit ka reaguar pas arrestimit të nëntë zyrtarëve që dyshohet për veprën...