U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

PUBLIKUAR

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave të përparme, me qëllim që të veçohet nga veturat e tjera.

BMW XM është modeli i parë i divizionit M pas M1, por edhe një veturë që ngriti pluhur si asnjë tjetër më parë, transmeton Telegrafi.

Ka arsye për kritika. Për shembull, edhe pse kjo është BMW-ja më e fortë në gamë, XM peshon 2710 kilogramë, duke u bërë modeli më i rëndë në gamën e prodhuesit bavarez, dhe për këtë arsye vështirë se mund të përshkruhet si sportiv.

Kur bëhet fjalë për dizajnin që shkaktoi opinione të ndryshme, kreu i BMW M, Frank van Mel si dhe shefi i dizajnit të BMW, Domagoj Dukec, janë përpjekur të shpjegojnë se si erdhi kjo XM.

Dukec pranon se vendimi është marrë për të zgjeruar qëllimisht dizajnin e dritave të përparme, në mënyrë që vetura  të veçohet mes veturave tjera.

Blerësit potencial thuhet se po kërkonin pikërisht atë – një dizajn më të theksuar, kështu që dritat e mëdha nuk duhet të na habisin.

Gjithçka është e madhe në XM, duke përfshirë rrotat 23 inç. Për të mos përmendur gypat e pasmë të shkarkimit, si dhe atë që është nën kapak të motorit. Prodhimi ka filluar, dhe çmimi fillestar i modelit XM është 170.000 euro. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

Polestar 2: Një nga alternativat e Tesla-s në treg thuhet se ka filluar të bëhet edhe më tërheqës

Një nga alternativat më të mira të Tesla-s në treg thuhet se ka filluar...

Mercedesi prezanton CLA-në e re

CLA është ridizajnuar në fillim të këtij viti, duke futur teknologjinë më të avancuar. Në...

Lamborghini Countach i prodhuar në vitin 1990 mund të shitet për një milion dollarë

Countazh prej kohësh po i lë përshtypje adhuruesve të veturave falë dizajnit “futuristik” dhe...