Twitter merr një numër rekord kërkesash nga qeveri të ndryshme për të hequr postimet

PUBLIKUAR

Twitter ka thënë se disa qeveri kanë bërë kërkesa për të hequr përmbajtjen nga një numër rekord llogarish midis janarit dhe qershorit të vitit të kaluar, me 95 për qind të kërkesave që vijnë nga pesë vende.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, platforma e mediave sociale tha të martën se 43,387 kërkesa ligjore për heqjen e përmbajtjes nga 196,878 llogari janë bërë në gjashtë muajt e fundit, numri më i madh i kërkesave të tilla në një periudhë raportuese që kur filloi të publikonte raportet e transparencës në vitin 2012.

Shumica erdhën nga Japonia, e ndjekur nga Rusia, Turqia, India dhe Koreja e Jugut.

Faqja është e bllokuar në disa vende, duke përfshirë Kinën dhe Korenë e Veriut.

“Ne po përballemi me sfida të paprecedentë ndërsa qeveritë në mbarë botën përpiqen gjithnjë e më shumë të ndërhyjnë dhe të heqin përmbajtjen”, tha në një deklaratë Sinead McSweeney, zëvendëspresidente e politikave publike publike globale dhe filantropisë në Twitter.

“Ky kërcënim ndaj privatësisë dhe lirisë së shprehjes është një prirje thellësisht shqetësuese që kërkon vëmendjen tonë të plotë”.

Twitter tha se ose “ndaloi” qasjen në përmbajtje në vende të caktuara ose u kërkoi mbajtësve të llogarive të hiqnin disa ose të gjitha përmbajtjet e raportuara në përgjigje të 54 për qind të kërkesave ligjore globale në këtë periudhë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Ambasada e Italisë: Asocacioni nuk cenon sovranitetin e Kosovës, përkundrazi ndërton të ardhmen e saj

Ambasada e Italisë në Kosovë ka shprehur publikisht përkrahjen e saj për themelimin e...

Arbnor Morina, përzgjedhës i ri i Kombëtares U-17 të Kosovës

Arbnor Morina është emëruar përzgjedhës i ri i Kombëtares së Kosovës U-17. Trajneri i njohur...

Osmani: Gjithçka që ka të bëjë me Amerikën është e mirë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është deklaruar para takimit që pritet të mbahet në...

Kërkohet paraburgim për të dyshuarin që u kap me mbi 100 kilogramë marihuanë

Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të...

SHIKO MË SHUMË

Arrin iOS 16, tani mund ta provojnë përdoruesit

Apple muajin e kaluar në WWDC prezantoi iOS 16. Programerët prej atëherë e deri...

Vjedhja e kanaleve televizive, arrestohet pronari dhe punëtorët, priten arrestime tjera në Kosovë dhe jashtë

Pas arrestimit të një personi nga Policia e Kosovës për veprimtaritë ilegale të ofrimit...

Windows-it i nevojiten tetë orë qasje online, që në mënyrë të sigurtë dhe të suksesshme të azhurnohet

Janë publikuar detajet se çfarë nevojitet të bëhet me qëllim që azhurnimi të bëhet...