Trupat irakiane rrethojnë Mosulin

PUBLIKUAR

Trupat irakiane dhe ato peshmerga kurde janë vendosur në tri anët e Mosulit, pas një fundjave kur morën nën kontroll fshatrat dhe qytetet në jug, lindje dhe në veri të qendrave të grupit militant Shteti Islamik në Irakun verior

 

Luftëtarët peshmerga dhe trupat ushtarake irakiane, të mbështetura nga koalicioni i fushatës ajrore të udhëhequr nga SHBA-ja, kanë bashkërenduar përpjekjet e tyre, ndërkohë që luftëtarët Peshmerga kanë marrë nën kontroll tetë fshatra të pjesës verilindore duke iu afruar Mosulit në 9 kilometra.

Presidenti i rajonit autonom kurd të Irakut, i tha sekretarit amerian të shtetit, Carter Ash, se Peshmergat Kurde kanë marrë nën kontroll edhe qytetin strategjik Bashiqa, rreth 24 kilometra në verilindje të Mosulit. Kryeministri turk Binali Yirdilim tha se tanket dhe artileria turke po mbështesin Peshmergat, pavarësisht thirrjeve të kryeministrit irakian Haidar al Abadi në Bagdad që forcat turke në rajon të që të mos përfshihen në betejë.

Forcat ushtarake irakiane kanë në fundjavë kanë vënë nën kontroll qytetin strategjik Bartella në autostradën irakiane, 12 kilometra në lindje të Mosulit. Ato gjithashtu kanë marrë edhe qytetin historikisht të krishterë Hamdaniyah, që kontrollin udhëkryqet strategjike në juglindje.

Trupat irakine gjithashtu mbajnë të bllokuara pozitat në jug të Mosulit dhe, më heret gjatë fundjavës, kanë marrë edhe fshatin Tall Kayhf, 5 kilometra në very të qytetit. (REL)

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...