Toyota Land Cruiser nga INKAS është i “pamposhtur”, nuk mund t’i bëjnë asgjë TNT, minat e granatat

PUBLIKUAR

INKAS është kompani që prodhon mjete të blinduara, për njerëzit që kurrë nuk ngopen me nivel të lartë të sigurisë.

Në “kreacionin” më të ri të kompanisë, kanë sjellë Toyota Land Cruises të blinduar me certifikatë VPAM VR7, transmeton Telegrafi.

Kjo tregon se çfarë është dhe si duket vetura kur aktivizohet 15 kilogramë pranë SUV-it. VR7 nënkupton se mund t’i rezistojë municionit 7,62×51 si dhe 5,56×45.

Në këtë veturë të Toyotas janë shkrepur 780 plumba të kalibrit të ndryshëm. Përveç kësaj, INKAS ka arritur nivelin 2 të certifikatës STANAG4569 për mbrojtje kundër granatave, një standard i vendosur nga NATO sa i përket mbrojtjes së pasagjerëve në mjete të lehta të blinduara.

Gjashtë granata në kulm dhe katër nën mjet, dy mina kundër këmbësorisë dhe TNT është shpërthyer, dhe nuk kanë mundur të depërtojnë brenda kabinës së veturës. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

Foxconn po “rrëshqet” drejt prodhimit të makinave elektrike – tani ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë

Prodhuesi i iPhone, iPad dhe Amazon Kindle ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë...

Prezantohet Porsche i ri GT3 R që prodhon 565 kuaj-fuqi

Vetura e fundit garuese e zhvilluar për blerësit e serisë GT3 në mbarë botën...

Volkswagen fillon prodhimin e modelit ID.4 në SHBA, premton vetura elektrike më të lira

SUV-i crossover elektrik i Volkswagen, ID.4 tani po ndërtohet në fabrikën e automjeteve të...