Toyota Carolla e re dhe e përditësuar vjen më efikase dhe më e fuqishme

PUBLIKUAR

Toyota e ka përditësuar modelin Corolla, tri vjet pas lansimit të parë, me një varg të ri të specifikave, dizajnit dhe përmirësimeve tek ana mekanike.

Por çfarë vlen të përmendet është edhe se gjenerate e re e këtyre veturave vjen në versionin hibrid.

Toyota Carolla që nga prezantimi i parë në vitin 1956 e deri tani kur pritet ta dalë në shitje gjenerata e 12 e këtij modeli, ka shitur mbi 50 milionë njësi të veturave në mbarë globin.

Toyota Corolla 2023

Në Britani kjo veturë vije në dy forma, tregojnë nga auto-salloni i certifikuar.

Një model i përafërt me fuoristradat, Toyouta Corolla Cross, do dalë në treg gjatë këtij viti, përcjell Telegrafi.

Dizajni i rivalit të Vauxhall Astra ka mbetur i paprekur – ndryshime ka tek grila e përparme e veturës, riformim i dritave të mjegullës, dhe dizajn i ri të rrotave.

Bateria e përbërë nga litiumi i jonizuar, për shembull tani peshon rreth 18 kilogramë më pak dhe është më kompakte, ndërsa motori i ri-kalibruar i ofron veturës mundësi më të mirë të kontrollit të hyrjes së ajrit në veturë.

Motori 1.8 litërsh tani prodhon fuqi prej 138 kuaj fuqi, dhe e ul kohën e nevojitur për të arritur shpejtësinë deri në 100 km/h për 1.7 sekonda. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Një burrë ankohet se dikush i mori 5 vetura në autosallonin e tij dhe nuk i pagoi

Një burrë është ankuar se dikush i ka marrë 5 vetura në autosallonin e...

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...