Thjeshtësoni jetën duke gjetur ekuilibrin

PUBLIKUAR

thjesht-euml-soni-jet-euml-n-duke-gjetur-ekuilibrin_hd
Ndiheni të stresuar dhe “të humbur” në vështirësitë e jetës së përditshme? Ndiqni sugjerimet tona dhe do të jetoni në mënyrë më të thjeshtë dhe më të relaksuar…

Përgatiti: Carmen Gjani

Ndoshta ndikon fakti se gjërat po ju ecin mbarë kur përfshiheni personalisht në zgjidhjen e tyre. Secili prej nesh ka limitet e veta (nuk mund të bësh gjithçka vetë). Nëse do ta mundni shumë veten, ka gjasa që në një moment të dorëzoheni.

Hidhuni një sy këtyre pohimeve dhe shikoni se në sa prej tyre e gjeni veten…
• Jam gjatë gjithë kohës e zënë, por nuk ia dal të bëj ndonjë gjë dhe s’shoh rezultate konkrete
• Shpeshherë nuk di se me çfarë duhet të filloj
• Çdo mbrëmje ndihem e rraskapitur
• E kam të vështirë të refuzoj dikë që më kërkon një nder
• Asnjeri nuk më ofron ndihmë
• Kam përshtypjen sikur jeta kalon afër meje

Nëse një prej këtyre pohimeve u përshtatet, do të thotë se po e mundoni veten më shumë sesa mundësitë që keni. Prandaj, nuk është për t’u habitur pse ndiheni të pafuqishëm. Është mirë të keni një jetë të mbushur. Mirëpo, në rast se keni ndjesinë se shumë gjëra jua vështirësojnë ekzistencën dhe disa prej tyre i keni jashtë kontrollit, do të thotë se duhet të ndryshoni stilin e jetesës duke organizuar kohën dhe jetën në mënyrë sa më efikase.
Më poshtë po ju ofrojmë një udhërrëfyes, i cili do t’ju ndihmojë të bëni hapat e parë drejt një jete sa më të thjeshtë!

Përdorni spontanitetin 
Rutina ju ndihmon t’i zgjidhni problemet në mënyrë të organizuar, por pak spontanitet nuk prish punë. Lërini punët e planifikuara sot për një ditë tjetër dhe ndryshojeni rrënjësisht programin ditor. Dilni jashtë qytetit për ajër të pastër dhe mendoni se çfarë mund të bëni për një jetë më të thjeshtë dhe më të gëzueshme.

LAJME TË TJERA

Interi konfirmon lëndimin e Mkhitaryan

Interi ka konfirmuar zyrtarisht që Henrik Mkhitaryan është për momentin i lënduar dhe ka...

Norwich arrin fitoren e parë në Championship, barazon Burnley i Muricit

Norwich City ka arritur që ta fitojë ndeshjen e parë në Championship, duke e...

Policia jep detaje për aksidentin që shkaktoi kolona të gjata në rrugën Prishtinë-Podujevë

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksident që ndodhi në fshatin Besi në...

Policia do të fillojë të kontrollojë kolonat e dasmave për armë

Për shkak të përdorimit të madh të armëve të zjarrit në ahengje familjare, Policia...

SHIKO MË SHUMË

HAPËT QENDRA E NUTRICIONIT NË LIPJAN

Qendra e nutricionit prej nesër e hënë me 23.05.2022 fillon punën me degën e...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i PSD-së, Dardan Molliqaj dhe reagimi i saj ka qenë i...

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është pyetur për ish-bashkëpartiakun e saj, tani kryetar i...

Hapet dyqani EXTRAPIPE në Lipjan

Hapet dyqani me produkte kualitative të brendeve të njohura në tregun ndërkombëtar: GEBERIT, Comisa,...