Tajfuni i fuqishëm goditi Japoninë, shikoni si duket nga hapësira

PUBLIKUAR

Nanmadol, një nga tajfunet më të fuqishëm që ka goditur ndonjëherë Japoninë, zbarkoi sot në ishullin jugor të Kyushu, njoftoi Agjencia Meteorologjike Japoneze (JMA), duke paralajmëruar për erëra të forta dhe valë të larta.

Tajfuni i katërmbëdhjetë i Paqësorit këtë sezon dhe deri tani më i madhi që ka goditur Japoninë, mbërriti me reshje rekord, shton JMA dhe paralajmëron se lumenjtë mund të vërshojnë për shkak të reshjeve të mëdha, përcjell Gazeta Express

Tajfuni shkaktoi dëme në jug të ishullit, dhe stacionet e autobusëve u shkatërruan dhe xhamat u thyen. Transporti hekurudhor dhe ajror u paralizua dhe zinxhiri i famshëm i blerjeve Seven-Eleven mbylli përkohësisht rreth 950 dyqane. Autoritetet kanë lëshuar një “paralajmërim të veçantë” për shkak të rritjes së tajfunit dhe të paktën katër milionë njerëz janë paralajmëruar të evakuohen.

Transmetuesi publik NHK, i cili mbledh informacion nga autoritetet lokale, raporton se më shumë se shtatë milionë njerëz janë këshilluar të strehohen në objekte të forta. Stuhia parashikohet të kthehet në lindje dhe të kalojë ishullin kryesor të Japonisë, Honshu, përpara se të arrijë në det deri të mërkurën.

Shi i dendur ra gjithashtu në Tokio dhe metroja Tozai u përmbyt dhe trafiku u ndërpre. Ky tajfun mund të rezultojë të jetë më i keq se tajfuni Jebi, i cili vrau 14 njerëz në vitin 2018 dhe tajfuni Hagbis, i cili shkaktoi ndërprerje të energjisë në pothuajse të gjithë vendin në vitin 2019.

Kyushu është ishulli më jugor japonez me rreth 13 milionë banorë. Japonia është e përgatitur mirë për stuhi të tilla të forta, por shkencëtarët pohojnë se ato po bëhen më të forta dhe më shkatërruese për shkak të ndryshimeve klimatike.

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Zelensky: Nëse Putini ndalet, Rusia kursehet nga pasoja më të mëdha

Presidenti ukrainas Volodymir Zelensky argumentoi sonte se Rusia mund të shmangë pasojat më të...

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...