Suzuki prezanton konceptin eVX por nuk do të vijë deri në vitin 2025

PUBLIKUAR

LAJME TË TJERA

I gjendet kokaina në veturë, shoqërohet në polici

Policia e Kosovës në Gjilan ka shoqëruar në stacionin policor një të dyshuar pasi...

Kamenicë: Vidhet litari me fije çeliku me gjatësi 300 metra

Drejtoresha për Zhvillim, Ekonomi dhe Diasporë në KK në Kamenicë ka raportuar në polici...

Suzuki është duke mbetur prapa konkurrencës në segmentin e automjeteve elektrike, por duket se kompania japoneze më në fund po punon për të prezantuar EV-në e saj të parë të prodhimit.

Nuk do të vijë deri në vitin 2025, megjithëse tani e dimë se si do të duket.

Suzuki prezantoi konceptin eVX gjatë Ekspozitës Auto 2023 në Delhi të Indisë, duke shfaqur paraprakisht një crossover elektrik serial të planifikuar të mbërrijë rreth mesit të dekadës, transmeton Telegrafi.

Prodhuesi i automjeteve nuk është gati të zbulojë të gjitha detajet rreth automjetit koncept, por thotë se kombinon “ADN-në e fortë 4×4” të Suzuki-t me përfitimet e automjeteve moderne elektrike.

Automjeti merr formën e një SUV kompakt me një mbulesë të përparme të dallueshme në çast. /Telegrafi/

Reklama

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...