Stoltenberg: Anëtarësimi i Finlandës do ta fuqizonte NATO-n

PUBLIKUAR

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se anëtarësimi i Finlandës në Aleancë do ta forconte këtë të fundit.

“Nëse Finlanda vendosin që të aplikojnë, ata do të mirëpriten ngrohtë në NATO, dhe procesi i anëtarësimit do të ishte i lehtë dhe i shpejt”, tha ai, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Finlanda në anën tjetër ka deklaruar se do t’i bashkohet NATO-s pa vonesa, pavarësisht kërcënimit të Rusisë.

Ndërkaq Stoltenberg shtoi se “Finlanda është një nga partnerët më të afërt të NATO-s, një demokraci e maturuar, një shtet i BE-së dhe një kontribuuese e sigurisë euro-atlantike”.

 

 

LAJME TË TJERA

Afërdita Dreshaj shfaq linjat trupore nga fitnesi

Modelja dhe këngëtarja, Afërdita Dreshaj ka disa kohë që nuk është aktive me ndonjë...

Inspektorëve serbë iu ndalen 40 për qind e pagave

Komisioni disiplinor ka marrë masa ndaj inspektorëve të cilët nuk kishin kryer përgjegjësitë e...

Specialja me hetime sekrete për rrjedhjen e dokumenteve të tyre

Dhomat e Specializuara i kanë shpallur fajtor ish-udhëheqësit e OVL e UÇK-së, Hysni Gucatin...

Gjuriq i lajmërohet Kurtit pasi e quajti Vuçiqin autokrat

Ambasadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Marko Gjuriq ka reaguar pasi...

SHIKO MË SHUMË

Scholz: Pranimi i shpejtë i Ukrainës në BE do të ishte i padrejtë për Ballkanin

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se përpjekjet e Ukrainës për t’u anëtarësuar në Bashkimin...

Inteligjenca britanike: Moska po përdor mijëra çeçenë për të kompensuar humbjet ruse

Ushtria ruse po përdor gjithnjë e më shumë milicët çeçenë në Ukrainë. Inteligjenca ushtarake britanike...

Media gjermane: Pas krizës në Ukrainë, Ballkani tërhiqet nga Putini

Serbia dhe Bullgaria janë tradicionalisht të afërt me Rusinë, megjithatë kjo po ndryshon pas...