Sony dhe Honda planifikojnë shitjen e makinave të tyre elektrike në SHBA në vitin 2026

PUBLIKUAR

Sony dhe Honda kanë njoftuar se planifikojnë të fillojnë shitjen e automjeteve të tyre elektrike të zhvilluara së bashku në SHBA në fillim të vitit 2026.

SHBA-ja është zgjedhur si tregu i parë për shkak të shijes së saj të zhvilluar mirë për veturat elektrike, transmeton Telegrafi.

Makinat do të dalin në shitje në Japoni më vonë të njëjtin vit, dhe më pas, ndoshta, në Evropë. Porositë paraprake për automjetet do të hapen në vitin 2025.

Dy kompanitë japoneze njoftuan se do të punonin së bashku në një sipërmarrje të re 50-50 në fillim të këtij viti, me kompaninë më vonë të quajtur Sony Honda Mobility.

Aleanca synon të bashkojë ekspertizën e Honda-s në prodhimin e makinave me aftësitë e Sony në fushat e sensorëve, softuerit dhe argëtimit. Kompanitë shpresojnë se duke bashkuar forcat mund të arrijnë të konkurrojnë me prodhuesit më të rinj të EV, si Tesla në SHBA dhe BYD në Kinë.

“Dorëzimi i parë [i automjeteve] pritet të jetë në Amerikën e Veriut në pranverën e vitit 2026. Në Japoni, dorëzimi është planifikuar të fillojë në gjysmën e dytë të vitit 2026”,  tha Yasuhide Mizuno, kryetar i Honda Mobility. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

Messi nuk është duke e marrë në konsiderim kthimin në Barcelonë

Muajve të fundit ka pasur shumë thashetheme që argjentinasi dëshiron të kthehet në Kataloni,...

Gjashtë arsye se përse njerëzit inteligjentë nuk mund të jenë të lumtur

Personat me një nivel të lartë të inteligjencës mund të jenë më të suksesshëm...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...