Sono Sion, vetura e parë elektrike në botë me energji diellore ka tashmë 20 mijë rezervime

PUBLIKUAR

Një nga argumentet kundër epokës së veturave elektrike (EV) është se burimi i energjisë që ngarkon bateritë nuk është plotësisht i pastër. Ka njerëz që do të argumentojnë se energjia diellore mund të jetë një nga zgjidhjet dhe për këtë, Sono Motors nga Mynihu i Gjermanisë ka një përgjigje.

I prezantuar në vitin 2017, Sono Sion është automjeti i parë elektrik diellor në botë, transmeton Telegrafi.

Tani, kompania raporton se janë bërë mbi 20 mijë rezervime për Sion që nga 1 shtatori 2022. Parapagimi mesatar i bërë nga çdo rezervim privat është 2,000 euro, ose rreth 1,990 dollarë me kursin aktual të këmbimit.

Sono tha se çmimi i kërkuar për Sion është 25,126 euro (25,000 dollarë). Me këtë, kompania pret që Sion të bëhet automjeti i parë elektrik diellor (SEV) në botë për masat.

Prodhimi i Sono Sion parashikohet të fillojë në gjysmën e dytë të vitit 2023. Partneri i Sono Motors Valmet Automotive në Finlandë do të merret me prodhimin. Pas periudhës së rritjes. Sono synon të prodhojë rreth 257,000 automjete Sion brenda shtatë vjetëve. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

Mercedes-Benz është prodhuesi i parë gjerman që miraton lidhësin NACS të Tesla-s për veturat elektrike

Mercedes-Benz njoftoi miratimin e lidhësit për karikim NACS të Tesla-s në automjetet e saj...

Sa kohë duhet “për të mbushur me rrymë” një makinë Tesla?

Caktimi i kohëzgjatjes së mbushjes së një automjeti elektrik si Tesla thuhet se është...

Pse rriten kaq shumë përmasat e veturave nga brezi në brez?

Prej kohësh ka qenë e zakonshme që veturat të rriten nga brezi në brez,...