Skoda Sharyaq dhe Prediaq debutojnë si maskota me katër rrota të NHL

PUBLIKUAR

Enyaq dhe Kodiaq të personalizuara i nderojnë ekipet San Jose Sharks dhe Nashville Predators.

Tani po ndodh diçka krejt ndryshe, një prodhues çek i veturave po e kthen vëmendjen e tij drejt Ligës së Hokejit të Amerikës Veriore.Jo, Skoda nuk do të dërgoi vetura në SHBA.

Në fakt është e kundërta pasi që dy ekipe të NHL po qëndrojnë momentalisht në Evropë për 2 lojëra të njëpasnjëshme për hapjen e sezonit të rregullt 2022/23, , raporton Motor1, përcjell Telegrafi.

San Jose Sharks dhe Nashville Predators do të luajnë mes vete gjatë ditës së sotme, 7 tetor, dhe ditës së shtunë, 8 tetor në O2 Arena në Pragë.

Skoda ka qenë mbështetës i hokejit për shumë vite tani, duke qenë një partner i Kampionatit Botëror për Hokejin në Akull të IIHF që nga viti 1992.

Për vizitën e nëntë të NHL në Evropë, marka e Volkswagen Group ka vendosur që t’i “veshë” dy nga SUV-të e saj si maskota.

E bazuar në Kodiaq, maskota me katër rrota e Nashville Predators do të quhet “Prediaq” ndërsa maskota e San Jose Sharks, “Sharyaq” është një Enyaq iV.

Po, edhe maskotat e ndjekin skemën e emërimeve të SUV-ve nga Skoda që përfundojnë me shkronjën “q”.

Vítězslav Pelc, punëtori i Skoda-s i cili ishte përgjegjës për këto maskota shpjegon se pse u zgjodhën këto vetura.

Marka me bazë në Mladá Boleslav vendosi që t’i bëjë këto 2 SUV si maskota për shkak se janë të njëjta në madhësi dhe ofrojnë një kontrast mes motorëve me djegie dhe motorëve elektrik.

E ngjashme me fanellën e Predators, Prediaq ka kryesisht ngjyrë të verdhë, ndërsa Sharyaq ka ngjyrë blu dhe të zezë që imitojnë ngjyrat e San Jose Sharks. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Tri skuadra e kërkojnë De Vrij

Mbrojtësi i Interit, Stefan de Vrij, është duke e marrë në konsideratë një kontratë...

Një burrë ankohet se dikush i mori 5 vetura në autosallonin e tij dhe nuk i pagoi

Një burrë është ankuar se dikush i ka marrë 5 vetura në autosallonin e...

Arrestohen katër persona për dhunë në familje në Ferizaj, Kaçanik, Shtime dhe Shtërpcë

Me datën 08.12.2022, në katër  raste të ndara janë arrestuar katër persona për dhunë...

AGK dënon sulmin ndaj dy gazetarëve në Veri, kërkon siguri

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), ka dënuar sulmin ndaj gazetarëve të Kallxo.com, në...

SHIKO MË SHUMË

U kritikua për linjat, dizajneri i BMW-së tregon arsyet e pamjes kontroverse të modelit XM

Domagoj Dukec pranon se është marrë vendimi, që qëllimisht të rritet dizajni i dritave...

Corvette do të bëhet markë e ndarë në vitin 2025 – do të ketë modele të shumta

Pasi Chevrolet e lansoi Corvette C8 me motorin e vendosur në mes të veturës,...

Lightyear bën histori, fillon prodhimin e automjetit të saj të parë me energji diellore Lightyear 0

Lightyear, kompania holandeze e teknologjisë së lartë që po zhvillon makinën e parë diellore-elektrike...