Si të ruani siç duhet xhenxhefilin? Në këtë mënyrë mund të qëndrojë i freskët me javë të tëra

PUBLIKUAR

Ndërsa xhenxhefili i freskët duket si një rrënjë, në fakt është një bimë vendase në Azinë Juglindore

Konsumimi i përditshëm i xhenxhefilit ka përfitime të shumta për pjesë të ndryshme të trupit, falë një përbërjeje bioaktive të quajtur gingerol.

Xhenxhefili është rrënjë tejet e shëndetshme që ofron aromë freskuese, por edhe një bollëk me përfitime shëndetësore për shkak të kombinimit të fuqishëm të vajrave esencialë.

Është i mbushur me vitamina dhe minerale, transmeton Telegrafi.

Si ta ruani xhenxhefilin të freskët?

Për të qëndruar xhenxhefili i freskët më shumë, vendoseni në një enë hermetikisht të mbyllur për magazinimin e ushqimit apo në qese plastike e cila mund të mbyllet dhe pastaj vendoseni në frigorifer.

Kjo do t’ju ndihmojë që të qëndrojë i freskët një muaj, madje edhe më gjatë.

Kur filloni të shihni njolla të gjelbra-blu nga myku, është koha ta hidhni poshtë xhenxhefilin.

Si të ruhet xhenxhefili i qëruar?

Njëherë kur ta qëroni xhenxhefilin, ai do të ketë një afat të shkurtër përdorimi, sepse i është ekspozuar oksigjenit. Thjesht, mbështilleni fort xhenxhefilin e grirë në folie plastike.

Kur ruhet në këtë mënyrë, xhenxhefili i qëruar duhet të qëndrojë i freskët deri në tri javë, por është gjithmonë një ide e mirë ta kontrolloni përpara se ta përdorni për t’u siguruar që nuk është formuar myk.

A mund ta ngrini xhenxhefilin?

Ngrirja e xhenxhefilit është një mundësi e shkëlqyer për të zgjatur freskinë e tij, sepse xhenxhefili i plotë mund të zgjasë deri në pesë muaj. Vetëm sigurohuni që të lani dhe thani rrënjën e xhenxhefilit përpara se ta ngrini dhe ta ruani në një qese plastike të sigurt për ngrirje. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

“Isha para spitalit duke prit”, deputeti Rashit Qalaj në një rrëfim të rrallë për jetën private

Deputeti, Rashit Qalaj, ka rrëfyer dy momentet më të lumtura dhe ato më tē...

Melisa Lleshi: Dua ta adoptojë një fëmijë, ndoshta vitin tjetër

Melisa Lleshi është banorja më e re e Big Brother VIP Kosova. Reklama Ajo i është...

E konfirmuar: Ndërron jetë i dyshuari për plagosjen e dy grave në Fushë Kosovë

Ka ndërruar jetë Sabit Islami, i dyshuari për plagosjen e dy grave sot në...

Uzuni fantastik, shënon dy gola për Granadan

Granada ka shënuar fitore ndaj Andorras në kuadër të La Liga 2. Futbollisti shqitar, Myrto...

SHIKO MË SHUMË

A bën të hani vezë nëse keni kolesterol të lartë?

Prej vitesh, ekspertët kanë theksuar se ngrënia e një veze rekomandohet për të gjithë...

Sa kohë duhet për të humbur peshë dhe sa kilogramë mund të biem për një kohë të caktuar?

Gjëja e parë që duhet të bëni kur doni të humbni peshë, është të...

Përzieni mjaltin, limonin dhe kanellën për t’i humbur disa kilogramë brenda jave

Është fakt i njohur se mënyra më efikase për të humbur peshë është kombinimi...