Si të mësoni gjëra gjatë kohës kur jeni duke fjetur?

PUBLIKUAR

Bëhuni gati të flini tërë ditën e natën, pasi që një studim i ri tregon se mund të mësoni gjëra edhe pa shkuar në shkollë apo pa lexuar libra

Fatkeqësisht, nuk është e mundur që thjesht të zgjoheni nga gjumi dhe të jeni një profesor, mirëpo ka disa gjëra që mund t’i mësoni gjatë kohës kur jeni në gjumë.

Shumica e këtyre gjërave janë ato që i ke mësuar gjatë ditës, shkruan Science Alert, përcjell Telegrafi.

Në një eksperiment, studentët kishin mësuar një melodi të kitarës dhe të njëjtën melodi e kishin dëgjuar gjatë kohës kur kanë qenë në gjumë.

Studimi kishte zbuluar që ata që e kanë dëgjuar melodinë gjatë kohës kur kanë qenë në gjumë e kanë mbajtur atë më mirë në mend sesa pjesa tjetër.

Eksperimenti tjetër i zhvilluar me studentët e gjuhëve kishte zbuluar që studentët kishin qenë më të aftë t’i mbajnë në mend disa fjalë gjermane kur i kishin dëgjuar ato gjatë kohës që kanë qenë në gjumë. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

I gjindet kokainë në veturë, arrestohet një burrë në Prishtinë

Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia...

I vodhi 400 euro nga çanta një gruaje dhe e shkel me veturë gjatë ikjes

Një grua në fshatin Sllatinë të Fushë Kosovës ka raportuar se nga një burrë...

Therrje me thikë në Shkollën e Mesme Adem Gllavica Lipjan, intervistohen disa persona

Policia Kosovës ka njoftuar se një mashkull  kosovar (i mitur) ka pësuar lëndime trupore...

Napoli ia cakton çmimin Osimhenit

Napoli ka vendosur për çmimin e sulmuesit të tyre, Victor Osimhen. Napolitanët duan 150 milionë...

SHIKO MË SHUMË

Konsiderohet si një ushqim i shëndetshëm, por e rrit tepër barkun: Krijon gazra dhe yndyrë, çon në kapsllëk dhe fryrje

Për të ushqyerit nuk është folur kurrë më shumë, megjithatë, ka shumë keqkuptime që...

Ju janë bllokuar veshët nga ftohja? Ja si t’i “zhbllokoni” shumë shpejt!

Me siguri ju ka ndodhur kur jeni ftohur të ndiheni sikur ju është bllokuar...

Ngatërrimi, bllokimi ose lidhja e zorrëve, shkaktohet edhe nga ilaçet

Në situatat më të vështira, ndodh pëlcitja e “nyjës” dhe e infeksionit të rëndë...