Si të mbroheni nga bletët dhe grerëzat kur hani jashtë: Po ju zbulojmë një truk të hotelierëvet

PUBLIKUAR

Kafja e zezë është zgjidhja e përsosur kundër grerëzave, bletëve gjatë ditës, por edhe kundër gjakpirësve të bezdisshëm në orët e vona

Veç kësaj, insektet aromën e tymit e lidhin me rrezikun dhe shenjën që patjetër duhet të largohen nga zona e caktuar.

Pra, ne po ju zbulojnë një truk se si ta përdorni këtë dije dhe ta zgjidhni problemin – së paku për një kohë të shkurtër, transmeton Telegrafi.

Merrni një copë folie alumini, jepni formën e një ene dhe në të vendosni kafe (të bluar, ose kafenë që e përdorni). Dilni jashtë ku dëshironi të qëndroni dhe ndizeni kafen.

Në restorante zakonisht përdoren xhezvet e vogla dhe mbi kafe fusin briket të ndezur i cili krijon tym dhe përhap aromën e kafesë, por versioni ‘shtëpiak’ është gjithashtu shumë efektiv.

Në vend të kafesë së freskët, mund të përdorni edhe mbetjet e kafesë që keni tharë më parë në një vend të freskët dhe të errët.

Sigurisht, ka gjithmonë një shkaktar që nuk ju lë rehat, por do të vini re një ndryshim serioz dhe do të mund ta kaloni kohën jashtë në paqe.

Për efekt të shtuar, mund të shtoni edhe një gjethe dafine të thatë, e cila gjithashtu largon insektet në mënyrë shumë efektive kur ndizet. Në fakt, disa njerëz djegin vetëm gjethe dafine – të cilat mund të digjen edhe në shtëpi. /Telegrafi/

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...