Shtypni këtë pikë në dorë dhe do të flini për dy minuta

PUBLIKUAR

Një aktivist i TikTok-ut thotë se ndikon, ja se çfarë thotë shkenca

Shkenca gjithashtu ka studiuar këtë konstatim.

Duket se një pjesë e mirë e botës vuan nga pagjumësia, nëse merret parasysh ajo që pothuajse çdo ditë lind nga ndonjë truk i ri për gjumë të shpejtë dhe të lehtë.

Një aktivist i TikTok-ut, i nënshkruar si YoungerYoDoc, në një video shpjegon që fërkimi i një pike të caktuar në nyjë mund t’ju ndihmojë që më shpejt të bini në gjumë, transmeton Telegrafi.

Pika të cilën ju këshillon ta shtypni në akupresurë quhet HT7, ose Shenmen.

Mbase vetë fjala akupresurë tingëllon diçka si negative dhe si mjekësi alternative, mirëpo e vërteta është që një numër i madh i studimeve shkencore vërtet janë marrë me ndikimin e akupresurës në shëndetin e njeriut.

Shikoni videon e sipërpërmendur.

#stress #anxiety #vagusnerve #fyp #health#themoreyouknow ♬ original sound – YoungerYouDoc

LAJME TË TJERA

Në Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi, eksperti gjerman prezantoi studimin për ShSKUK-në

Në mbledhjen e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, kryeministri Albin Kurti, i cili kryeson këtë...

Aksident në Pejë, të përfshira dy vetura dhe një autobus – ka të lënduar

Dy persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku që ka...

I riu nga Gjakova ka nevojë për ndihmën tuaj, duhet ta bëjë transplantimin e dy veshkave

Adnan Syla nga Gjakova është diagnostikuar me sëmundjen e veshkave. Atij i duhet ta bëjë...

Kurti fton shqiptarët në Serbi t’i përgjigjen regjistrimit të popullsisë: Dëshmoni që jeni aty

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Serbi...

SHIKO MË SHUMË

Çfarë duhet të bëni kur ndieni kruajtje pasi të keni bërë dush: Tri arsye përse shfaqet ndjeshmëria e lëkurës

Pavarësisht që ju shijojnë banjat e gjata apo larja e shpejtë, dushi do të...

Mjekët paralajmërojnë: Ky grup njerëzish nuk bën të hajë banane, aq më parë jo kur kanë barkun të zbrazët

Bananet njihen si një frutë që na jep energji, ndaj janë një zgjedhje e...

Meshkujt kur gjenden në afërsi të femrave, “hanë si kafsha“

Derisa femrat kur janë në shoqëri të meshkujve hanë “sikur ndonjë zog”, meshkujt mbase...