Shpina ju dhemb gjithnjë e më shumë? Si të rigjeneroni shtyllën kurrizore në dy minuta

PUBLIKUAR

Ushtrimet e shtrirjes mund të jenë shumë të dobishme

Sa më shumë të plakemi, aq më e fortë dhe më e shpeshtë do të jetë dhimbja e shpinës. Sidomos nëse kemi një problem me shtyllën kurrizore të shtrembër ose qëndrim të gabuar.

Dhimbja e shpinës mund të kthehet në një problem të madh, veçanërisht pas disa orësh punë në kompjuter.

Më pas është koha për të bërë një pushim dhe për t’u përpjekur për të larguar dhimbjen, transmeton Telegrafi.

Dy ushtrime të shkurtra, që zgjasin vetëm nga një minutë, do t’ju sjellin lehtësim të madh.

Në thelb, pozicioni fillestar është i njëjtë – gjunjëzohuni pak më larg nga shtrati, por aq afër sa të mbështetni bërrylat në shtrat.

Më pas uleni ngadalë shtyllën kurrizore dhe bashkoni krahët dhe afrojini pranë kokës.

Ushtrimi i dytë përfshin lëshimin e vitheve në thembra.

Shikoni videon:

LAJME TË TJERA

Kurti publikon foto nga Berna, tregon frazën interesante që ia ka thënë presidenti zviceran

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po qëndron për një vizitë zyrtare në Zvicër. Ai...

Shpërthimet në veri, Hovenier: I tronditur, autorët të dalin para drejtësisë

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka reaguar pas shpërthimeve në veri të...

Prishtinë: Arrestohet 44-vjeçari për shitblerje të narkotikëve

Policia e Kosovës ka arrestuar sot të dyshuarin 44-vjeçar, i cili merrej me trafikim...

Jasharaj: Jemi kundër testimit me shkrim për mësimdhënësit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Rrahman Jasharaj ka thënë...

SHIKO MË SHUMË

“Sëmundja e vjeshtës”: Lojërat që na bën shtatori

Këtë gjë më shumë se gjithçka e ndjen trupi i njeriut. Ekspertët konfirmojnë që...

Antibiotikët të tejpërdorur te sinusitet

Antibiotikët duket se shfrytëzohen së tepërmi për sinusit, derisa shumica e këtyre gjendjeve shkaktohen...

Kur digjeni në diell, lyeni lëkurën me qumësht dhe me këtë përbërës: Skuqja do të zhduket menjëherë!

Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli Duhet t’i dini të...