Shpina ju dhemb gjithnjë e më shumë? Si të rigjeneroni shtyllën kurrizore në dy minuta

PUBLIKUAR

Ushtrimet e shtrirjes mund të jenë shumë të dobishme

Sa më shumë të plakemi, aq më e fortë dhe më e shpeshtë do të jetë dhimbja e shpinës. Sidomos nëse kemi një problem me shtyllën kurrizore të shtrembër ose qëndrim të gabuar.

Dhimbja e shpinës mund të kthehet në një problem të madh, veçanërisht pas disa orësh punë në kompjuter.

Më pas është koha për të bërë një pushim dhe për t’u përpjekur për të larguar dhimbjen, transmeton Telegrafi.

Dy ushtrime të shkurtra, që zgjasin vetëm nga një minutë, do t’ju sjellin lehtësim të madh.

Në thelb, pozicioni fillestar është i njëjtë – gjunjëzohuni pak më larg nga shtrati, por aq afër sa të mbështetni bërrylat në shtrat.

Më pas uleni ngadalë shtyllën kurrizore dhe bashkoni krahët dhe afrojini pranë kokës.

Ushtrimi i dytë përfshin lëshimin e vitheve në thembra.

Shikoni videon:

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Tri ilaçe shtëpiake për t’i shëruar thembrat e çara

Shumë vajza dhe gra nuk mbathin take të larta dhe bëjnë çmos vetëm për...

I keni këto puçrra të kuqe nëpër trup? Ja çfarë janë ato dhe përse janë të rrezikshme

Këto puçrra të vogla të kuqe janë goxha problem i shpeshtë, por nuk është...