Shpërthim në një minierë në Iran, 50 të bllokuar

Më shumë se 50 minatorë janë bllokuar në një minierë në Iran pas një shpërthimi, raportojnë mediat shtetërore.

Shpërthimi ndodhi në minierën Zemestqan-Yurt në provincën Golestan në veri të vendit, transmeton Express.

Raportohet se dy persona kanë vdekur dhe 25 të tjerë janë lënduar.

Një zëdhënës i emergjencës iraniane ka thënë se 16 persona ia kanë dalë të ikin nga miniera.

Raportohet se incidenti mund të jetë shkaktuar nga shpërthimi i gazit, mbase teksa dikush kishte tentuar ta ndizte kamionin