Shpërthen vullkani në Hawaii, pasuan tërmete të forta

PUBLIKUAR

Një numër tërmetesh të forta kanë goditur ishullin e madh Hawaii, një ditë pas shpërthimit të vullkanit Kilauea, raporton BBC

Një tërmet me magnitudë 6.9 në juglindje të vullkanit, ishte tërmeti më i fuqishëm që ka goditur shtetin amerikan që nga viti 1975.

Tërmeti përkohësisht shkaktoi ndërprerjen e energjisë dhe detyroi qytetarët të barktisnin shtëpitë e tyre, por nuk pati paralajmërim për cunami.

Ndërkohë ka pasur shpërthime të reja që e hedhin llavën në lartësi deri 30 metra (100 këmbë), duke shkatërruar disa shtëpi dhe duke shkaktuar çarje në tri rrugë të mëdha.

Agjencia e Mbrojtjes Civile u kërkoi të gjithë banorëve të mbetur të evakuohen sa më parë.
Agjencia tha se kishte nivele vdekjeprurëse të gazit të rrezikshëm të dioksidit të squfurit në ajër dhe ekipet e emergjencës nuk do të ishin në gjendje të ndihmonin personat e prekur.
Aktiviteti i ri vullkanik në zonën më të ulët të zonës së shkrirjes në lindje të Malit Kilauea shkaktoi “spërkatje të fuqishme”, ka konstuar Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara, duke shtuar se shpërthime të tjera në këtë zonë janë të mundshme.

 

LAJME TË TJERA

Për personat me zemër të sëmurë a është më i shëndetshëm gjalpi apo vaji?

Tri lloje yndyrash janë bindshëm më të këqija se këto dy të parat Disa studime...

Kejvina Kthella duket në formë në imazhet me bikini nga pushimet në Zanzibar

Pushimet për modelen e njohur nga Shqipëria, Kejvina Kthella, duket se nuk kanë mbaruar...

Opsionet e Barcelonës për zëvendësimin e Busquetsit

Sergio Busquetes pritet që të largohet nga Barcelona në afatin kalimtar të verës. Mesfushori spanjoll,...

Aksident trafiku në magjistralen Gjilan-Prishtinë, dalin pamjet

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në magjistralen Gjilan-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Bresalc. Lajmin për...

SHIKO MË SHUMË

Mobilizimi ushtarak, Rusia thotë se 10 mijë persona janë paraqitur vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

Ushtria ruse tha më 22 shtator se të paktën 10.000 persona kanë dalë vullnetarë...

Tërmet i fuqishëm në Itali, kjo është magnituda

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë me thellësi 10 kilometra është regjistruar pak më...

Çfarë do të thotë mobilizimi ushtarak i Rusisë, a po kërcënon Putin me luftë bërthamore?

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar një mobilizim të pjesshëm për të përforcuar trupat...